Nokia køber amerikansk softwarevirksomhed

Nokia har opkøbt softwarevirksomheden, Spacetime Insight. Med opkøbet satser Nokia benhårdt på at udvikle sin softwareforretning yderligere.

Artikel top billede

Nokia kunne mandag offentliggøre, at den har købt den amerikanske softwarevirksomhed Spacetime Insight.
Det skriver Reuters.

SpaceTime Insight levere overvågnings- og analysesoftware til kunder indenfor energi-, logistik-, transport- og forsyningssektoren.

Dets software er primært retter mod at optimere drift og skære omkostninger ved at reducere nedbrud og reparationer.

Detaljerne om opkøbet blev er ikke offentliggjort.

Læs også: "Om morgenen, lige før vi skal ind til interviewet, bliver hans telefon pludselig rødglødende: "Nokiahar lige lukket hele afdelingen i København"

Nokia vil meget mere software

Opkøbet kommer i rækken af andre små til mellemstore opkøb, som Nokia har foretaget som led i en strategi om at bygge en softwareforretning op, der kan være med til at øge profitmarginerne.

”Traditionelt har de fleste netværksvirksomheder bygget software til at sælge mere netværksudstyr. Dette er en udvidelse i branchens B2B-side,” siger Bhaskar Gorti, president hos Nokia Software til Reuters.

Nokias softwareenhed havde en omsætning på omkring 12 milliarder kroner i 2017.

Ifølge data fra researchgruppen Analysys Mason i 2016, kommer Nokia ind på en andenplads på listen over leverandører af telekommunikationssoftware med en markedsandel på 10 procent.

Blandt de andre større spillere på markedet for telekommunikations-løsninger, finder man selskaber som Huawei, Ericsson, Cisco, Oracle og Amdocs.

Læs også: Nokia er tilbage: Er nu større end OnePlus, HTC, Sony og Google tilsammen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S