Nokia køber amerikansk softwarevirksomhed

Nokia har opkøbt softwarevirksomheden, Spacetime Insight. Med opkøbet satser Nokia benhårdt på at udvikle sin softwareforretning yderligere.

Artikel top billede

Nokia kunne mandag offentliggøre, at den har købt den amerikanske softwarevirksomhed Spacetime Insight.
Det skriver Reuters.

SpaceTime Insight levere overvågnings- og analysesoftware til kunder indenfor energi-, logistik-, transport- og forsyningssektoren.

Dets software er primært retter mod at optimere drift og skære omkostninger ved at reducere nedbrud og reparationer.

Detaljerne om opkøbet blev er ikke offentliggjort.

Læs også: "Om morgenen, lige før vi skal ind til interviewet, bliver hans telefon pludselig rødglødende: "Nokiahar lige lukket hele afdelingen i København"

Nokia vil meget mere software

Opkøbet kommer i rækken af andre små til mellemstore opkøb, som Nokia har foretaget som led i en strategi om at bygge en softwareforretning op, der kan være med til at øge profitmarginerne.

”Traditionelt har de fleste netværksvirksomheder bygget software til at sælge mere netværksudstyr. Dette er en udvidelse i branchens B2B-side,” siger Bhaskar Gorti, president hos Nokia Software til Reuters.

Nokias softwareenhed havde en omsætning på omkring 12 milliarder kroner i 2017.

Ifølge data fra researchgruppen Analysys Mason i 2016, kommer Nokia ind på en andenplads på listen over leverandører af telekommunikationssoftware med en markedsandel på 10 procent.

Blandt de andre større spillere på markedet for telekommunikations-løsninger, finder man selskaber som Huawei, Ericsson, Cisco, Oracle og Amdocs.

Læs også: Nokia er tilbage: Er nu større end OnePlus, HTC, Sony og Google tilsammen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S