"Man kan ikke lige vende ryggen til i 24 timer, før der er et eller andet, der gør, at vi skal tilbage og kalibrere én gang til."

"Man kan ikke lige vende ryggen til i 24 timer, før der er et eller andet, der gør, at vi skal tilbage og kalibrere én gang til."

Artikel top billede

Du ser ikke større transition, end når du går fra at være et offentligt monopol til at være en konkurrenceudsat virksomhed på et ret kompetitivt marked. Pendulet svinger helt fra asken og ind i ilden.

Vi kan aldrig sige, at sådan gjorde vi i går, så sådan gør vi også bare i dag. Hvis vi gjorde noget i går, så skal vi altid lige tænke, om det også er den rigtige løsning i morgen. Det kan det være. Det kan også være, at vi skal vælge en helt anden løsning, for verden er ved at ændre sig.

Vi står midt i en sektor, der samtidigt er med til at transformere en masse andre sektorer.

Jeg kan ikke sige, at det er den største udfordring, jeg har haft som leder, men det her er svært på nogle helt særlige måder, fordi der er så meget offentlig bevågenhed om, hvorvidt de her systemer fungerer. Samtidig med opgaven om at understøtte de centrale kritiske systemer med den bevågenhed, der følger med, har vi en opgave som en stor virksomhed, der skal gå fra at være et offentligt monopol til at være en skarp kommerciel spiller.

Der er så mange vinkler. Hvis det nu bare handlede om at styre en udfasning. Det ville være en stor omstilling at sørge for, at vi kom godt ud af de gamle systemer.

Men når man så samtidigt gerne vil bygge en helt ny forretning, også internationalt, og man også skal skabe en ny kundeorienteret kultur i en virksomhed på et jobmarked, hvor det er svært at få fat i de rigtige mennesker, og vi samtidig også kigger på, hvordan vi tilrettelægger arbejdet bedst internt, så er der mange bolde at holde styr på.

Men jeg kan godt lide, når der skal laves nogle ændringer, eller ting skal gøres anderledes, frem for at man skal blive ved og lave tingene, som de var i går og så måske bare en halv procent bedre.

Det er det, der gør det sjovt. Man kan ikke lige vende ryggen til i 24 timer, før der er et eller andet, der gør, at vi skal tilbage og kalibrere én gang til.

Eva Berneke, administrerende direktør, KMD.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job