"Man kan ikke lige vende ryggen til i 24 timer, før der er et eller andet, der gør, at vi skal tilbage og kalibrere én gang til."

"Man kan ikke lige vende ryggen til i 24 timer, før der er et eller andet, der gør, at vi skal tilbage og kalibrere én gang til."

Artikel top billede

Du ser ikke større transition, end når du går fra at være et offentligt monopol til at være en konkurrenceudsat virksomhed på et ret kompetitivt marked. Pendulet svinger helt fra asken og ind i ilden.

Vi kan aldrig sige, at sådan gjorde vi i går, så sådan gør vi også bare i dag. Hvis vi gjorde noget i går, så skal vi altid lige tænke, om det også er den rigtige løsning i morgen. Det kan det være. Det kan også være, at vi skal vælge en helt anden løsning, for verden er ved at ændre sig.

Vi står midt i en sektor, der samtidigt er med til at transformere en masse andre sektorer.

Jeg kan ikke sige, at det er den største udfordring, jeg har haft som leder, men det her er svært på nogle helt særlige måder, fordi der er så meget offentlig bevågenhed om, hvorvidt de her systemer fungerer. Samtidig med opgaven om at understøtte de centrale kritiske systemer med den bevågenhed, der følger med, har vi en opgave som en stor virksomhed, der skal gå fra at være et offentligt monopol til at være en skarp kommerciel spiller.

Der er så mange vinkler. Hvis det nu bare handlede om at styre en udfasning. Det ville være en stor omstilling at sørge for, at vi kom godt ud af de gamle systemer.

Men når man så samtidigt gerne vil bygge en helt ny forretning, også internationalt, og man også skal skabe en ny kundeorienteret kultur i en virksomhed på et jobmarked, hvor det er svært at få fat i de rigtige mennesker, og vi samtidig også kigger på, hvordan vi tilrettelægger arbejdet bedst internt, så er der mange bolde at holde styr på.

Men jeg kan godt lide, når der skal laves nogle ændringer, eller ting skal gøres anderledes, frem for at man skal blive ved og lave tingene, som de var i går og så måske bare en halv procent bedre.

Det er det, der gør det sjovt. Man kan ikke lige vende ryggen til i 24 timer, før der er et eller andet, der gør, at vi skal tilbage og kalibrere én gang til.

Eva Berneke, administrerende direktør, KMD.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job