"Man kan ikke lige vende ryggen til i 24 timer, før der er et eller andet, der gør, at vi skal tilbage og kalibrere én gang til."

"Man kan ikke lige vende ryggen til i 24 timer, før der er et eller andet, der gør, at vi skal tilbage og kalibrere én gang til."

Artikel top billede

Du ser ikke større transition, end når du går fra at være et offentligt monopol til at være en konkurrenceudsat virksomhed på et ret kompetitivt marked. Pendulet svinger helt fra asken og ind i ilden.

Vi kan aldrig sige, at sådan gjorde vi i går, så sådan gør vi også bare i dag. Hvis vi gjorde noget i går, så skal vi altid lige tænke, om det også er den rigtige løsning i morgen. Det kan det være. Det kan også være, at vi skal vælge en helt anden løsning, for verden er ved at ændre sig.

Vi står midt i en sektor, der samtidigt er med til at transformere en masse andre sektorer.

Jeg kan ikke sige, at det er den største udfordring, jeg har haft som leder, men det her er svært på nogle helt særlige måder, fordi der er så meget offentlig bevågenhed om, hvorvidt de her systemer fungerer. Samtidig med opgaven om at understøtte de centrale kritiske systemer med den bevågenhed, der følger med, har vi en opgave som en stor virksomhed, der skal gå fra at være et offentligt monopol til at være en skarp kommerciel spiller.

Der er så mange vinkler. Hvis det nu bare handlede om at styre en udfasning. Det ville være en stor omstilling at sørge for, at vi kom godt ud af de gamle systemer.

Men når man så samtidigt gerne vil bygge en helt ny forretning, også internationalt, og man også skal skabe en ny kundeorienteret kultur i en virksomhed på et jobmarked, hvor det er svært at få fat i de rigtige mennesker, og vi samtidig også kigger på, hvordan vi tilrettelægger arbejdet bedst internt, så er der mange bolde at holde styr på.

Men jeg kan godt lide, når der skal laves nogle ændringer, eller ting skal gøres anderledes, frem for at man skal blive ved og lave tingene, som de var i går og så måske bare en halv procent bedre.

Det er det, der gør det sjovt. Man kan ikke lige vende ryggen til i 24 timer, før der er et eller andet, der gør, at vi skal tilbage og kalibrere én gang til.

Eva Berneke, administrerende direktør, KMD.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network