Avis: Pernille Erenbjerg stopper som topchef i TDC

Pernille Erenbjerg stopper som topchef i TDC, skriver Finans.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

TDC's topchef, Pernille Erenbjerg, stopper som topchef i TDC, skriver Finans.

Avisen 'erfarer,' at Pernille Erenbjerg har meddelt TDC's nye bestyrelse, at hun ikke ønsker at fortsætte i rollen som TDC's øverste chef.

TDC afvikler mandag ekstraordinær generalforsamling, hvor selskabets nye ejere træder sammen.

Den ekstraordinære generalforsamling begynder klokken 12:00, og ifølge avisen er det planen, at Pernille Erenbjerg og TDC vil melde ud om hendes exit umiddelbart efter generalforsamlingen er afsluttet.

TDC har netop fået ny ejer i form af konsortiet DK Telekommuniation, der består af pensionskasserne ATP, PKA og PFA samt australske Macquarie.

Konsortiet meldte sig på banen som mulig køber umiddelbart efter, at TDC med Pernille Erenbjerg i spidsen havde præsenteret sine egne fremtidsplaner, som involverede en fusion med TV3-ejeren MTG.

Disse planer måtte efterfølgende skrinlægges, da DK Telekommunikation altså vandt kampen om TDC.

De har tidligere meldt ud om deres planer med TDC.

Det kan du læse mere om her: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S