Avis: Pernille Erenbjerg stopper som topchef i TDC

Pernille Erenbjerg stopper som topchef i TDC, skriver Finans.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

TDC's topchef, Pernille Erenbjerg, stopper som topchef i TDC, skriver Finans.

Avisen 'erfarer,' at Pernille Erenbjerg har meddelt TDC's nye bestyrelse, at hun ikke ønsker at fortsætte i rollen som TDC's øverste chef.

TDC afvikler mandag ekstraordinær generalforsamling, hvor selskabets nye ejere træder sammen.

Den ekstraordinære generalforsamling begynder klokken 12:00, og ifølge avisen er det planen, at Pernille Erenbjerg og TDC vil melde ud om hendes exit umiddelbart efter generalforsamlingen er afsluttet.

TDC har netop fået ny ejer i form af konsortiet DK Telekommuniation, der består af pensionskasserne ATP, PKA og PFA samt australske Macquarie.

Konsortiet meldte sig på banen som mulig køber umiddelbart efter, at TDC med Pernille Erenbjerg i spidsen havde præsenteret sine egne fremtidsplaner, som involverede en fusion med TV3-ejeren MTG.

Disse planer måtte efterfølgende skrinlægges, da DK Telekommunikation altså vandt kampen om TDC.

De har tidligere meldt ud om deres planer med TDC.

Det kan du læse mere om her: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job