Her er regeringens nye cyberplan: 25 punkter skal gøre Danmark mere sikker

Regeringen er klar med 25 konkrete punkter, der skal gøre Danmark bedre på it-sikkerhedsområdet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Under overskriften ‘Danmark opruster i kampen imod digitale trusler’ har regeringen lanceret sin store nye nationale cybersikkerheds-strategi.

Den indeholder en række initiativer, som tilsammen skal være med til at ruste danskerne og de danske virksomheder mod cybertrusler.

"Truslen fra hackere og it-kriminelle imod borgere, virksomheder og myndigheder er rykket meget tæt på, og de digitale angreb bliver flere og stadig mere avancerede. Med denne strategi styrker vi vores evne til at forsvare samfundet imod cyberangreb,” lyder det fra innovationsminister Sophie Løhde (V).

Hun står sammen med erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) og forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) bag planen.

Regeringen vil blandt andet fremsætte lovforslag, der skal forbedre Center for Cybersikkerheds muligheder for at indsamle og analysere data, ligesom der skal etableres et landsdækkende cybercenter under politiet.

I planen indgår også, at der bliver indført skærpede krav til alle offentlige myndigheder, der outsourcer it i et eller andet omfang.

De skal fremover anvende ‘tilstrækkelige sikkerheds- og styringsbestemmelser i fremtidige kontrakter for samfundskritiske it-systemer,” hedder det.

De 25 punkter er følgende:

- Etablering af nationalt cybersituationscenter.

- Minimumskrav til myndigheders arbejde med cyber- og informationssikkerhed.

- Lovgivningsinitiativer på cyberområdet.

- Overvågning af statens kritiske it-systemer.

- Fælles digital indgang til indberetninger.

- Landsdækkende center for behandling af sager vedrørende it-relateret kriminalitet.

- Styrket samarbejde om forebyggelse af og håndhævelse over for it-relateret kriminalitet.

- Øget sikring af identitetsbeviser.

- Styrket prioritering af national it-infrastruktur.

- Sikker kommunikation i staten.

- Digital dømmekraft og kompetencer via uddannelsessystemet.

- Informationsportal.

- Forskning i ny teknologi.

- Erhvervspartnerskab for øget it-sikkerhed i dansk erhvervsliv.

- Partnerskab om kompetenceudvikling og opbygning af sikkerhedskultur i staten.

- Styrket oplysningsindsats til borgere og virksomheder.

- Sektorvise delstrategier og decentrale cybersikkerhedsenheder.

- Tværgående indsats for at understøtte samfundskritiske sektorers cyber- og informationssikkerhed.

- Styr på leverandører af outsourcet it.

- Styrket national koordinering.

- Styrket internationalt engagement.

- Tilstandsmåling af cyber- og informationssikkerhed.

- Overblik over beskyttelsesværdig information.

- Informationssikkerhedsarkitektur.

- National og international indsats for dataetik og persondatabeskyttelse.

Du kan læse mere om de enkelte punkter og hente hele strategien her.

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S