Her er regeringens nye cyberplan: 25 punkter skal gøre Danmark mere sikker

Regeringen er klar med 25 konkrete punkter, der skal gøre Danmark bedre på it-sikkerhedsområdet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Under overskriften ‘Danmark opruster i kampen imod digitale trusler’ har regeringen lanceret sin store nye nationale cybersikkerheds-strategi.

Den indeholder en række initiativer, som tilsammen skal være med til at ruste danskerne og de danske virksomheder mod cybertrusler.

"Truslen fra hackere og it-kriminelle imod borgere, virksomheder og myndigheder er rykket meget tæt på, og de digitale angreb bliver flere og stadig mere avancerede. Med denne strategi styrker vi vores evne til at forsvare samfundet imod cyberangreb,” lyder det fra innovationsminister Sophie Løhde (V).

Hun står sammen med erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) og forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) bag planen.

Regeringen vil blandt andet fremsætte lovforslag, der skal forbedre Center for Cybersikkerheds muligheder for at indsamle og analysere data, ligesom der skal etableres et landsdækkende cybercenter under politiet.

I planen indgår også, at der bliver indført skærpede krav til alle offentlige myndigheder, der outsourcer it i et eller andet omfang.

De skal fremover anvende ‘tilstrækkelige sikkerheds- og styringsbestemmelser i fremtidige kontrakter for samfundskritiske it-systemer,” hedder det.

De 25 punkter er følgende:

- Etablering af nationalt cybersituationscenter.

- Minimumskrav til myndigheders arbejde med cyber- og informationssikkerhed.

- Lovgivningsinitiativer på cyberområdet.

- Overvågning af statens kritiske it-systemer.

- Fælles digital indgang til indberetninger.

- Landsdækkende center for behandling af sager vedrørende it-relateret kriminalitet.

- Styrket samarbejde om forebyggelse af og håndhævelse over for it-relateret kriminalitet.

- Øget sikring af identitetsbeviser.

- Styrket prioritering af national it-infrastruktur.

- Sikker kommunikation i staten.

- Digital dømmekraft og kompetencer via uddannelsessystemet.

- Informationsportal.

- Forskning i ny teknologi.

- Erhvervspartnerskab for øget it-sikkerhed i dansk erhvervsliv.

- Partnerskab om kompetenceudvikling og opbygning af sikkerhedskultur i staten.

- Styrket oplysningsindsats til borgere og virksomheder.

- Sektorvise delstrategier og decentrale cybersikkerhedsenheder.

- Tværgående indsats for at understøtte samfundskritiske sektorers cyber- og informationssikkerhed.

- Styr på leverandører af outsourcet it.

- Styrket national koordinering.

- Styrket internationalt engagement.

- Tilstandsmåling af cyber- og informationssikkerhed.

- Overblik over beskyttelsesværdig information.

- Informationssikkerhedsarkitektur.

- National og international indsats for dataetik og persondatabeskyttelse.

Du kan læse mere om de enkelte punkter og hente hele strategien her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS