Nordea ramt af massive it-problemer i Sverige: Lagt ned siden i tirsdag morgen

Siden i morges har svenske Nordea-kunder ikke kunne logge på deres netbank: "Vi arbejder hårdt på at forsøge at løse problemet."

Artikel top billede

"Desværre har vi stadig problemer med at logge ind på internetbanken og mobilbanken. Vi arbejder hårdt på at forsøge at løse problemet og beklager ulejligheden, det medfører for vores kunder."

Denne besked har mødt svenske Nordea-kunder siden tidligt i morges, når de har forsøgt at logge ind på deres internet- eller mobilbank.

Problemet er endnu ikke løst, og teknikere er i gang med at få de digitale løsninger op at køre igen.

"Vi er helt klar over problemerne, og der er nogle teknikere på sagen for at løse problemerne hurtigst muligt. Efterfølgende skal vi finde årsagen til problemerne," lyder det fra den danske presseafdeling, der har været i kontakt med deres svenske kollegaer.

De store it-problemer hos vores naboer i nord skulle ikke få nogen betydning for danske kunder.

"Det har ikke forårsaget nogen nedbrud i Danmark, og de her konkrete problemer kommer heller ikke til at berøre danske kunder," oplyser den danske presseafdeling.

Læs også: Din moderne digitale bank er en kæmpe it-succes - også selvom flere tusinde bankfolk mister jobbet

Swish har også været nede

Tidligere i dag var bankernes fælles betalingstjeneste i Sverige, Swish, også nede.

Forstyrrelserne blev løst efter lidt over en timer men berørte alle kunder og alle banker, selvom nogle transaktioner virkede.

Det skriver IDG i Sverige, der talte med en pressemedarbejder fra Swish:

"Vi fandt fejlen, men hvad den var, kommenterer vi ikke," lyd det tidligere i dag.

Læs også: Nordea vil fyre tusindvis af ansatte efter gigantisk satsning på it og digitalisering

 
Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS