Nordea ramt af massive it-problemer i Sverige: Lagt ned siden i tirsdag morgen

Siden i morges har svenske Nordea-kunder ikke kunne logge på deres netbank: "Vi arbejder hårdt på at forsøge at løse problemet."

Artikel top billede

"Desværre har vi stadig problemer med at logge ind på internetbanken og mobilbanken. Vi arbejder hårdt på at forsøge at løse problemet og beklager ulejligheden, det medfører for vores kunder."

Denne besked har mødt svenske Nordea-kunder siden tidligt i morges, når de har forsøgt at logge ind på deres internet- eller mobilbank.

Problemet er endnu ikke løst, og teknikere er i gang med at få de digitale løsninger op at køre igen.

"Vi er helt klar over problemerne, og der er nogle teknikere på sagen for at løse problemerne hurtigst muligt. Efterfølgende skal vi finde årsagen til problemerne," lyder det fra den danske presseafdeling, der har været i kontakt med deres svenske kollegaer.

De store it-problemer hos vores naboer i nord skulle ikke få nogen betydning for danske kunder.

"Det har ikke forårsaget nogen nedbrud i Danmark, og de her konkrete problemer kommer heller ikke til at berøre danske kunder," oplyser den danske presseafdeling.

Læs også: Din moderne digitale bank er en kæmpe it-succes - også selvom flere tusinde bankfolk mister jobbet

Swish har også været nede

Tidligere i dag var bankernes fælles betalingstjeneste i Sverige, Swish, også nede.

Forstyrrelserne blev løst efter lidt over en timer men berørte alle kunder og alle banker, selvom nogle transaktioner virkede.

Det skriver IDG i Sverige, der talte med en pressemedarbejder fra Swish:

"Vi fandt fejlen, men hvad den var, kommenterer vi ikke," lyd det tidligere i dag.

Læs også: Nordea vil fyre tusindvis af ansatte efter gigantisk satsning på it og digitalisering

 

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

AK Techotel A/S

Positiv systemadministrator

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din karriere og bliv IT-supporterelev hos Haderslev Kaserne

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S