Sådan får Danmark fuldt udbytte af it-giganternes massive datacenter-investeringer: Vi skal kopiere Nokias danske milliard-eventyr

Interview: Danmark skal tage ved lære af den danske mobil-branche, der i 1990'erne tiltrak en lang række af verdens største mobil-virksomheder. Men vi skal kunne tackle de etiske dilemmaer, der opstår, når små lande vil tiltrække de store it-giganter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Vi skal tage ved lære af det danske mobil-eventyr fra slutningen af 90’erne, hvis vi vil have mest mulig ud af de massive datacenter-investeringer, som Apple, Facebook og Google i disse år er på vej med i Danmark.

Sådan lyder budskabet fra James Maguire, der er postdoc og ekspert i datacentre hos IT-Universitetet i København.

Ifølge ham er der en naturlig grænse for, hvor mange datacentre, der kan bygges i Danmark, og hvor mange arbejdspladser de i sig selv kan skabe.

”Jeg tror ikke, at vi skal forvente, at der kommer mange flere hyper-scale-datacentre til Danmark. Der er ganske enkelt en grænse for hvor mange, der er brug for, og hvor mange Danmark kan rumme,” siger han.

Læs også: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Danmark bør være videneshub for infrastruktur
I stedet skal Danmark se datacentrene som første skridt i en proces, hvor

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse