Sådan får Danmark fuldt udbytte af it-giganternes massive datacenter-investeringer: Vi skal kopiere Nokias danske milliard-eventyr

Interview: Danmark skal tage ved lære af den danske mobil-branche, der i 1990'erne tiltrak en lang række af verdens største mobil-virksomheder. Men vi skal kunne tackle de etiske dilemmaer, der opstår, når små lande vil tiltrække de store it-giganter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Vi skal tage ved lære af det danske mobil-eventyr fra slutningen af 90’erne, hvis vi vil have mest mulig ud af de massive datacenter-investeringer, som Apple, Facebook og Google i disse år er på vej med i Danmark.

Sådan lyder budskabet fra James Maguire, der er postdoc og ekspert i datacentre hos IT-Universitetet i København.

Ifølge ham er der en naturlig grænse for, hvor mange datacentre, der kan bygges i Danmark, og hvor mange arbejdspladser de i sig selv kan skabe.

”Jeg tror ikke, at vi skal forvente, at der kommer mange flere hyper-scale-datacentre til Danmark. Der er ganske enkelt en grænse for hvor mange, der er brug for, og hvor mange Danmark kan rumme,” siger han.

Læs også: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Danmark bør være videneshub for infrastruktur
I stedet skal Danmark se datacentrene som første skridt i en proces, hvor

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job