Sådan får Danmark fuldt udbytte af it-giganternes massive datacenter-investeringer: Vi skal kopiere Nokias danske milliard-eventyr

Interview: Danmark skal tage ved lære af den danske mobil-branche, der i 1990'erne tiltrak en lang række af verdens største mobil-virksomheder. Men vi skal kunne tackle de etiske dilemmaer, der opstår, når små lande vil tiltrække de store it-giganter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Vi skal tage ved lære af det danske mobil-eventyr fra slutningen af 90’erne, hvis vi vil have mest mulig ud af de massive datacenter-investeringer, som Apple, Facebook og Google i disse år er på vej med i Danmark.

Sådan lyder budskabet fra James Maguire, der er postdoc og ekspert i datacentre hos IT-Universitetet i København.

Ifølge ham er der en naturlig grænse for, hvor mange datacentre, der kan bygges i Danmark, og hvor mange arbejdspladser de i sig selv kan skabe.

”Jeg tror ikke, at vi skal forvente, at der kommer mange flere hyper-scale-datacentre til Danmark. Der er ganske enkelt en grænse for hvor mange, der er brug for, og hvor mange Danmark kan rumme,” siger han.

Læs også: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Danmark bør være videneshub for infrastruktur
I stedet skal Danmark se datacentrene som første skridt i en proces, hvor

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job