Sådan får Danmark fuldt udbytte af it-giganternes massive datacenter-investeringer: Vi skal kopiere Nokias danske milliard-eventyr

Interview: Danmark skal tage ved lære af den danske mobil-branche, der i 1990'erne tiltrak en lang række af verdens største mobil-virksomheder. Men vi skal kunne tackle de etiske dilemmaer, der opstår, når små lande vil tiltrække de store it-giganter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Vi skal tage ved lære af det danske mobil-eventyr fra slutningen af 90’erne, hvis vi vil have mest mulig ud af de massive datacenter-investeringer, som Apple, Facebook og Google i disse år er på vej med i Danmark.

Sådan lyder budskabet fra James Maguire, der er postdoc og ekspert i datacentre hos IT-Universitetet i København.

Ifølge ham er der en naturlig grænse for, hvor mange datacentre, der kan bygges i Danmark, og hvor mange arbejdspladser de i sig selv kan skabe.

”Jeg tror ikke, at vi skal forvente, at der kommer mange flere hyper-scale-datacentre til Danmark. Der er ganske enkelt en grænse for hvor mange, der er brug for, og hvor mange Danmark kan rumme,” siger han.

Læs også: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Danmark bør være videneshub for infrastruktur
I stedet skal Danmark se datacentrene som første skridt i en proces, hvor

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,