Sådan får Danmark fuldt udbytte af it-giganternes massive datacenter-investeringer: Vi skal kopiere Nokias danske milliard-eventyr

Interview: Danmark skal tage ved lære af den danske mobil-branche, der i 1990'erne tiltrak en lang række af verdens største mobil-virksomheder. Men vi skal kunne tackle de etiske dilemmaer, der opstår, når små lande vil tiltrække de store it-giganter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Vi skal tage ved lære af det danske mobil-eventyr fra slutningen af 90’erne, hvis vi vil have mest mulig ud af de massive datacenter-investeringer, som Apple, Facebook og Google i disse år er på vej med i Danmark.

Sådan lyder budskabet fra James Maguire, der er postdoc og ekspert i datacentre hos IT-Universitetet i København.

Ifølge ham er der en naturlig grænse for, hvor mange datacentre, der kan bygges i Danmark, og hvor mange arbejdspladser de i sig selv kan skabe.

”Jeg tror ikke, at vi skal forvente, at der kommer mange flere hyper-scale-datacentre til Danmark. Der er ganske enkelt en grænse for hvor mange, der er brug for, og hvor mange Danmark kan rumme,” siger han.

Læs også: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Danmark bør være videneshub for infrastruktur
I stedet skal Danmark se datacentrene som første skridt i en proces, hvor

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

    Region Sjælland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank