Spændende rygte: Kanonbillig Surface-tablet fra Microsoft skal konkurrere med Apples iPad

Microsoft er i færd med at udvikle en yderst prisvenlig Surface-tablet, lyder det fra Intel-kilder.

Artikel top billede

Microsofts 3 år gamle Surface 3 ser ud til at få en afløser sidst på året

Microsoft arbejder på at udgive en markant billigere og lettere version af deres Surface laptop/tablet hybrid.

Den rygtede budget-Surface kan få debut i andet semester 2018 skriver Bloomberg.com og citerer unavngivne kilder tæt på komponentproducenten Intel.

Den kommende Microsoft Surface estimeres til at få en rekordlav debutpris lige under 400 amerikanske dollar, det halve af, hvad selskabets billigste Surface Pro model koster i dag. Det svarer til godt 2.500 kroner herhjemme før eventuel told og moms.

Med den lavere pris følger mindre ambitiøs hardware. Displayet rygtes til at sprede sig over 10 tommer, i stedet for de 12,3 tommer som i dag blusser op på Pro-modellerne.

Batteriet ryger også på slankekur og vil give omtrent fire timer kortere driftstid – næsten en tredjedel mindre end de 13,5 timer, som Microsoft skilter med i Pro-varianterne.

Opladningen vil foregå igennem et USB-C stik – en nyhed for Surface-serien som hidtil har sværget til en magnetisk forbindelse til opladerstikket.

De beskedne specifikationer vil udmønte sig en 20 procent lavere vægt end de eksisterende Surface Pro, hvilket bør give den rygtede Surface ’mini’ en vægt i omegnen af 600 gram.

Inde i den rygtede Surface, vil det blive processorer fra Intel der skal drive Windows 10 Pro frem. Den vil ledsages af enten 64 eller 128GB lagerplads og får mulighed for at koble sig på mobilnetværket via en LTE-forbindelse.

Som med selskabets øvrige Surface-produkter, vil den billige Surface fungere i samspil med tilbehør som et tastatur-cover og digital pen. Billigere varianter af de eksisterende Microsoftløsninger rygtes her også til at være i spil, for at kunne matche den lave pris.

En talsperson for Microsoft, Petter Wootton, har ikke ønsket at kommentere rygterne.

Apples iPad i sigtekornet

Med en prisvenlig Surface i sortimentet, vil Microsoft have et nyt våben i kampen mod Apples budgetvenlige iPads, som i stigende grad er sigtet mod de prisfølsomme markeder for læring og uddannelse.

Microsoft har tidligere forsøgt sig, med begrænset succes, i markedet for lavpris-tablets. Seneste Microsoft-bud på en prisvenlig Surface stammer fra 2015, hvor Microsoft introducerede Surface 3 til 499 amerikanske dollar. Produktionen af denne model ophørte i slutningen af 2016.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen