Første kvartal: Apple er langt bagud med salget af HomePod-smarthøjttaleren

Salgstallene for Apples første smart-højttaler, HomePod, er sløje. Opnår kun seks procent af markedet.

Artikel top billede

Apples første færd indenfor det eksploderende marked for smart-højttalere har svært ved at bryde igennem.

I det første kvartal 2018, har selskabet kun solgt 600.000 enheder på globalt plan, vurderer analyseselskabet Strategy Analytics. Det svarer til en markedsandel på 6 procent af det samlede salg i perioden, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

I samme periode kaprede Amazon med deres Alexa-højttalere 43,6 procent af kagen, mens Google tog 26,5 procent af markedet. Kinesiske Alibaba og Xiaomi tager hver en andel på henholdsvis 7,6 og 2,4 procent af markedet som i alt vurderes til på 9,2 millioner styk smart-højttalere.

Sammenlignet med samme kvartal året før er smart-højttaler markedet vokset med over 280 procent.

Det er et marked i rivende udvikling, understreger chefanalytiker hos Strategy Analytics, David Mercer:” Kraftig vækst i salget, understreger, at det her ikke er en dille. Dagens smart-højttaalere kan stadig udvikler sig massivt, men har allerede nu fanget forbrugernes interesse og vi vil se en hastig udvikling indenfor design, funktionalitet og use-cases i de kommende år.”

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job