Første kvartal: Apple er langt bagud med salget af HomePod-smarthøjttaleren

Salgstallene for Apples første smart-højttaler, HomePod, er sløje. Opnår kun seks procent af markedet.

Artikel top billede

Apples første færd indenfor det eksploderende marked for smart-højttalere har svært ved at bryde igennem.

I det første kvartal 2018, har selskabet kun solgt 600.000 enheder på globalt plan, vurderer analyseselskabet Strategy Analytics. Det svarer til en markedsandel på 6 procent af det samlede salg i perioden, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

I samme periode kaprede Amazon med deres Alexa-højttalere 43,6 procent af kagen, mens Google tog 26,5 procent af markedet. Kinesiske Alibaba og Xiaomi tager hver en andel på henholdsvis 7,6 og 2,4 procent af markedet som i alt vurderes til på 9,2 millioner styk smart-højttalere.

Sammenlignet med samme kvartal året før er smart-højttaler markedet vokset med over 280 procent.

Det er et marked i rivende udvikling, understreger chefanalytiker hos Strategy Analytics, David Mercer:” Kraftig vækst i salget, understreger, at det her ikke er en dille. Dagens smart-højttaalere kan stadig udvikler sig massivt, men har allerede nu fanget forbrugernes interesse og vi vil se en hastig udvikling indenfor design, funktionalitet og use-cases i de kommende år.”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S