Fond går til kamp mod cyberkriminalitet: Søsætter indsatser for 100 millioner

En 100 millioner kroners pengepose fra Industriens Fond er direkte på vej til kampen mod it-kriminalitet. Det skal pengene bruges til.

Artikel top billede

Industriens Fond går ind i kampen mod cyberkriminalitet med 100 millioner kroner, der skal gå til at støtte indsatser på området.

”Problemet er, at denne form for kriminalitet rammer på mange forskellige måder. Og det bliver ikke mindre i fremtiden. Derfor handler det både om at være teknologisk og kompetencemæssigt rustet for at kunne stå bedst muligt i mod,” siger Sten Scheibye, bestyrelsesformand i Industriens Fond i en pressemeddelelse.

Pengene er blandt andet øremærket at uddanne ansatte i erhvervslivet, de bedre er rustet til at forebygge, identificere og håndtere cyberkriminalitet.

Industriens Fond fremhæver navnlig på den høje digitalisering, som skylder ind over samfundet, som en årsag til at sætte fokus på it-sikkerhed.

Mads Lebech, administrerende direktør i Industriens Fond, peger blandt andet på det smarte hjem, healthtech og automatisering som eksempler på, at en øget digitalisering giver en række åbenlyse fordele, men også medføre en øget risiko for angreb.

Læs også: Center for Cybersikkerhed: Cybertruslen mod Danmark er ”meget alvorlig”

Sådan skal pengene bruges

De 100 millioner kroner skal ikke gå til et enkelt område, men spredes ud, så det giver en "helstøbt indsats", der kan bidrage på forskellige fronter. Dermed vil Industriens Fons støtte initiativer:

"...med fokus på vidensdeling, erfaringsopsamling, relevante netværk på tværs af erhvervsliv, myndigheder og vidensinstitutioner, kompetenceudvikling hos ledere og medarbejdere, ny forskning på området, og selvfølgelig også på it-sikkerhed, kryptering og teknologiske løsninger i det hele taget,” siger Mads Lebech.

Industriens Fond oplyser, at det ikke er første gang den går til kamp mod cyberkriminalitet. Tidligere har fonden således stået bag Spionagetesten i 2015, og har løbende dialog med partnere om konkrete indsatser.

Læs også: Her er truslerne for fremtidens smarte byer - og metoden som vi skal anvende til at sikre dem

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job