Fond går til kamp mod cyberkriminalitet: Søsætter indsatser for 100 millioner

En 100 millioner kroners pengepose fra Industriens Fond er direkte på vej til kampen mod it-kriminalitet. Det skal pengene bruges til.

Artikel top billede

Industriens Fond går ind i kampen mod cyberkriminalitet med 100 millioner kroner, der skal gå til at støtte indsatser på området.

”Problemet er, at denne form for kriminalitet rammer på mange forskellige måder. Og det bliver ikke mindre i fremtiden. Derfor handler det både om at være teknologisk og kompetencemæssigt rustet for at kunne stå bedst muligt i mod,” siger Sten Scheibye, bestyrelsesformand i Industriens Fond i en pressemeddelelse.

Pengene er blandt andet øremærket at uddanne ansatte i erhvervslivet, de bedre er rustet til at forebygge, identificere og håndtere cyberkriminalitet.

Industriens Fond fremhæver navnlig på den høje digitalisering, som skylder ind over samfundet, som en årsag til at sætte fokus på it-sikkerhed.

Mads Lebech, administrerende direktør i Industriens Fond, peger blandt andet på det smarte hjem, healthtech og automatisering som eksempler på, at en øget digitalisering giver en række åbenlyse fordele, men også medføre en øget risiko for angreb.

Læs også: Center for Cybersikkerhed: Cybertruslen mod Danmark er ”meget alvorlig”

Sådan skal pengene bruges

De 100 millioner kroner skal ikke gå til et enkelt område, men spredes ud, så det giver en "helstøbt indsats", der kan bidrage på forskellige fronter. Dermed vil Industriens Fons støtte initiativer:

"...med fokus på vidensdeling, erfaringsopsamling, relevante netværk på tværs af erhvervsliv, myndigheder og vidensinstitutioner, kompetenceudvikling hos ledere og medarbejdere, ny forskning på området, og selvfølgelig også på it-sikkerhed, kryptering og teknologiske løsninger i det hele taget,” siger Mads Lebech.

Industriens Fond oplyser, at det ikke er første gang den går til kamp mod cyberkriminalitet. Tidligere har fonden således stået bag Spionagetesten i 2015, og har løbende dialog med partnere om konkrete indsatser.

Læs også: Her er truslerne for fremtidens smarte byer - og metoden som vi skal anvende til at sikre dem

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job