Kinesiske hackere har fundet sikkerhedshul i BMW-biler: Kan overtage bilen mens du kører

En gruppe hackere fra det kinesiske sikkerhedsfirma Keen Lab har fundet mere end 14 forskellige sikkerhedshuller i computersystemmet i BMW's biler.

Artikel top billede

Det er lykkedes en kinesiske hackergruppe at finde 14 sikkerhedshuller i BMW's bilcomputer.

Gennem USB-sticks, Bluetooth og bilens internetforbindelse har gruppen haft mulighed for at tage delvis kontrol over bilen, mens den kører.

Det skriver BBC.

Hold øje med opdateringer

BMW fortæller til BBC, at selskabet arbejder på at få lukket sikkerhedshullerne.

Det tyske bilfirma opfordrer samtidig sine kunder til at holde øje med softwareupdateringer i løbet af de kommende måneder, der skal lukke sikkerhedshullerne.

Den kinesiske hackergruppe begyndte i januar 2017 at lede efter sikkerhedsbrister i bilcomputeren og har nu et år senere valgt at dele den viden med offentligheden.

Gruppen har også fundet flere mangler i BMW's sikkerhedsystem, som den har valgt ikke at fortælle om, for at give BMW mulighed for at løse problemerne selv.

Keen Lab har givet bilproducenten frem til 2019 til at løse sikkerhedsproblemerne, før den offentliggører alt, hvad hackergruppen har fundet.

Kan hackes på afstand

Keen Lab fortæller, at det teknisk set er muligt for dem at hacke en bil, der er flere hundrede meter væk.

Det er blandt andet modellerne X3, 5 og 7 modellerne, der er sårbare over for hackerangreb.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect