Var din iPhone plaget af sløjt batteri og sløvhed? Nu tilbyder Apple at give 400 kroner retur

Apple tilbyder at kreditere de brugere, som sidste år fik udskiftet deres iPhone-batteri for at genetablere driftstiden og ydelsen.

Artikel top billede

Har du betalt for at skiftet batteriet ud på din iPhone, kan du have penge til gode hos Apple

På Apples support-hjemmeside detaljerer iPhone-producenten, hvordan berettigede iPhone-brugere kan få tilbagebetalt for 400 kroner kredit, hvis der er blevet betalt for en udskiftning af et batteri på iPhone-modeller med problematiske batterier.

For at være berettiget til kreditten skal der være skiftet batteri udenfor garantiperioden.

Det gælder for service udført på iPhone 6 eller nyere iPhones (6,6+, 7, 7+, og SE) i perioden mellem 1. januar 2017 og 28. december 2017.

Apple oplyser, at kreditten samtidig kun kan blive udløst, hvis udskiftningen er foretaget hos et Apple-autoriseret værksted.

Selskabet oplyser samtidig, at de berørte brugere vil blive kontaktet omkring tilbuddet per mail.

Pengene kan enten blive overført elektronisk eller tilbageført på det kreditkort der i sin tid blev betalt med. Hvordan du får godtgjordt din kredit, kan du læse om på denne support-side.

Trækket kommer i kølvandet på, at Apple officielt indrømmede, at virksomheden igennem en et-årig periode gjorde visse iPhones sløvere, for at værne om driftstiden. Et fix, som kom i kølvandet på, at visse iPhones batterier pludseligt kunne sætte ud i utide.

Læs også: Efter bevidst at have gjort iPhones langsommere: Apple undskylder ved at sænke prisen for batteri-udskiftning

Sidste år kom selskabet med en officiel undskyldning for ikke at have informeret brugerne om problemet, sammen med et løfte om i fremtiden af være mere gennemsigtige.

Det endte i, at selskabet over vinteren tilbød de ramte iPhone-brugere en billig udskiftning af batteriet til 229 kroner fremfor den oprindelige pris på 629 kroner. Disse kan berørte brugere altså få retur nu.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS