Var din iPhone plaget af sløjt batteri og sløvhed? Nu tilbyder Apple at give 400 kroner retur

Apple tilbyder at kreditere de brugere, som sidste år fik udskiftet deres iPhone-batteri for at genetablere driftstiden og ydelsen.

Artikel top billede

Har du betalt for at skiftet batteriet ud på din iPhone, kan du have penge til gode hos Apple

På Apples support-hjemmeside detaljerer iPhone-producenten, hvordan berettigede iPhone-brugere kan få tilbagebetalt for 400 kroner kredit, hvis der er blevet betalt for en udskiftning af et batteri på iPhone-modeller med problematiske batterier.

For at være berettiget til kreditten skal der være skiftet batteri udenfor garantiperioden.

Det gælder for service udført på iPhone 6 eller nyere iPhones (6,6+, 7, 7+, og SE) i perioden mellem 1. januar 2017 og 28. december 2017.

Apple oplyser, at kreditten samtidig kun kan blive udløst, hvis udskiftningen er foretaget hos et Apple-autoriseret værksted.

Selskabet oplyser samtidig, at de berørte brugere vil blive kontaktet omkring tilbuddet per mail.

Pengene kan enten blive overført elektronisk eller tilbageført på det kreditkort der i sin tid blev betalt med. Hvordan du får godtgjordt din kredit, kan du læse om på denne support-side.

Trækket kommer i kølvandet på, at Apple officielt indrømmede, at virksomheden igennem en et-årig periode gjorde visse iPhones sløvere, for at værne om driftstiden. Et fix, som kom i kølvandet på, at visse iPhones batterier pludseligt kunne sætte ud i utide.

Læs også: Efter bevidst at have gjort iPhones langsommere: Apple undskylder ved at sænke prisen for batteri-udskiftning

Sidste år kom selskabet med en officiel undskyldning for ikke at have informeret brugerne om problemet, sammen med et løfte om i fremtiden af være mere gennemsigtige.

Det endte i, at selskabet over vinteren tilbød de ramte iPhone-brugere en billig udskiftning af batteriet til 229 kroner fremfor den oprindelige pris på 629 kroner. Disse kan berørte brugere altså få retur nu.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job