Stort hackerangreb opdaget: 500.000 enheder ramt af koordineret cyber-angreb

Mere end 500.000 enheder i 54 lande er ramt af et koordineret cyberangreb. Alt tyder på, at det er Rusland der står bag, og at angrebet er et led i en større plan, vurderer sikkerhedsfirmaet Cisco Talos.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Et omfattende statsfinansieret cyberangreb har ramt mere end en halv million routere og storageenheder i 54 lande.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet Cisco Talos, der har opdaget angrebet.

Ukraine er det land, hvor flest enheder er ramt, og det får ifølge Cisco Talos alt til tyde på, at Rusland står bag angrebet.

Læs også: Kæmpe-cyberangreb afsløret: Millioner af computere hacket - pilen peger (igen) mod Rusland

Cyberangrebet har placeret en såkaldt kill switch i enhederne, der skal lukke ned for de ramte enheder og dermed efterlade hundredetusinder uden internet.

De mange enheder, der er ramt, gør det til ét af de største koordinerede netværk af inciferede enheder.

En del af et større angreb

Ifølge Cisco Talos har angrebet flere ligheder med tidligere angreb, hvor amerikanske myndigheder har vurderet, at den russiske stat har stået bag.

“Det vurderes, at målet for angrebet er at udnytte de ramte enheder til et endnu større angreb. Samtidig er der risiko for datatyveri fra de enkelte enheder, der desuden kan gøres funktionsløse,” lyder det fra selskabet.

Læs også: Sikkerhedsekspert advarede om stort russisk cyberangreb sidste år, men myndighederne ville ikke lytte

De inficerede enheder er både ejet af private og virksomheder, og Cisco vurderer, at bagmændene kan udnytte enhederne på flere måder.

“Folkene bag dette angreb kan nemt bruge de inficerede enheder som en mellemvej, inden de angriber deres endelige mål, for at skjule hvor angrebet kommer fra,” skriver sikkerhedsfirmaet.

Derudover kan angrebet også bruges til at insamle data fra de ramte enheder.

Under alle omstændigheder vurderer Cisco altså, at det kun er begyndelsen på et større angreb.

Utrolig svært at bekæmpe

Det er utroligt svært at forsvare sig imod denne type angreb, fordi enhederne er direkte furbundet til internettet uden nogen form for sikkerhedssytem imellem, forklarer Cisco Talos.

Derfor er det også vigtigt, at man nulstiller sin enhed og får sin internetlevenradør til at gøre det samme, hvis man bliver ramt af denne type angreb.

Læs også: Masser af danske virksomheder kan være ramt af russisk hackerangreb: "Der venter et stort efterforskningsarbejde for alle, der er påvirket af det her"

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S