Indiske Tata Consultancy Services har opgivet at byde på offentlige it-opgaver herhjemme

Den indiske it-gigant TCS havde engang store forventninger til markedet for offentlige it-løsninger herhjemme, men har nu droppet området.

Artikel top billede

Den indiske it-kæmpe Tata Consultancy Services - TCS - har droppet den offentlige sektor som prioriteringsområde og satser nu kun på det private marked.

Det fortæller landechef Ruchikar Dalela til ITWatch.

Hans vurdering er, at der er så mange krav til it-leverandørerne til den offentlige sektor herhjemme, at det er langt nemmere at få et højt afkast i den private sektor, hvor løsningerne også kan genbruges til andre kunder.

“I det offentlige er de begrænset af, at det er en stribe regler, de skal følge. Vores mulighed for at navigere inden for dem er lav, fordi vi ikke har opbygget en dyb know how indenfor dette område, og derfor kan vi ikke blive kvalificeret til disse ordrer. Entrebilletten til offentlige opgaver er at kunne følge disse regler grundigt og slavisk,” siger han til ITWatch.

Ruchikar Dalela kom til Danmark fra TCS i Finland for et par år siden.

I januar 2016 udpegede han overfor Computerworld netop den offentlige sektor som et af sine fokusområder.

Det kan du læse mere om i dette interview: Ny direktør for it-gigant i Danmark: Her er vores planer for den danske forretning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS