Samsung skal betale 3,4 milliarder kroner i erstatning til Apple

Der er netop afsagt dom en større patent-stridighed mellem Apple og Samsung. Samsung skal betale 3,4 milliarder kroner i erstatning.

Artikel top billede

Det er nu omkring syv år siden, at Samsung og Apple indledte en retssag om patenter.

Apple har længe hævdet, at Samsung uretmæssig har brugt patenteret Apple-design og -funktionalitet i Samsung-telefoner, som eksempelvis runde hjørner.

Nu skriver vi et nyt kapitel i den lange patent-strid. Der er netop faldet en endelig dom, som betyder, at Samsung skal betale over 3,4 milliarder kroner i erstatning til Apple.

Det skriver Bloomberg.

Dommen blev afsagt i en føderal domstol i San Jose, Californien, torsdag, og tager kun stilling til beløbets størrelse, da en tidligere dom havde fastslået, at Samsung havde overtrådt Apples designpatenter.

Langt forløb

Sagen tog sin begyndelse i 2011, da Apple sagsøgte Samsung med beskyldninger om, at Samsung i selskabets smartphones anvendte adskillige teknologier, som Apple har patent på - heriblandt det overordnede look og den generelle indpakning af produkterne.

I 2012 blev Samsung først gang dømt til at betale godt seks milliarder kroner, som dog senere i en ny retssag blev nedjusteret.

Efter Samsung gik med til at betale noget i erstatning gik sagen videre til U.S. Supreme Court i 2016, og blev siden sendt videre til en U.S. District Judge med en endelig regning på godt 2,5 milliarder kroner.

De 2,5 milliarder kroner forsøgte Samsung så at få nedjusteret yderligere, men det endte altså i stedet med en ekstraregning - og Samsung skal derfor til at finde omkring 900 millioner kroner frem fra bankkontoen for at dække hele erstatningskravet på de 3,4 milliarder kroner.

Reaktionerne oven på dommen

Samsung er ikke tilfreds med dommen og udtaler blandt andet:

"Vi vil overveje alle muligheder for at opnå et resultat, som ikke forhindrer kreativitet og fair konkurrence for alle virksomheder og forbrugere."

Hos Apple er man tilfreds med dommen og pointerer, at det aldrig har handlet om penge:

"Vi tror dybt på værdien af design, og vores teams arbejder utrætteligt for at skabe innovative produkter, der glæder vores kunder," sagde firmaet i efter domsafsigelsen.

Samsung får umiddelbart ikke problemer med at komme op med pengene. Den sydkoreanske virksomhed tjener, ifølge Bloomberg, over 240 millioner kroner hver dag.

Læs også:

Samsung skal betale Apple kæmpe-erstatning for massive krænkelser

Her er de seks Apple-patenter som Samsung har brudt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos