Samsung skal betale 3,4 milliarder kroner i erstatning til Apple

Der er netop afsagt dom en større patent-stridighed mellem Apple og Samsung. Samsung skal betale 3,4 milliarder kroner i erstatning.

Artikel top billede

Det er nu omkring syv år siden, at Samsung og Apple indledte en retssag om patenter.

Apple har længe hævdet, at Samsung uretmæssig har brugt patenteret Apple-design og -funktionalitet i Samsung-telefoner, som eksempelvis runde hjørner.

Nu skriver vi et nyt kapitel i den lange patent-strid. Der er netop faldet en endelig dom, som betyder, at Samsung skal betale over 3,4 milliarder kroner i erstatning til Apple.

Det skriver Bloomberg.

Dommen blev afsagt i en føderal domstol i San Jose, Californien, torsdag, og tager kun stilling til beløbets størrelse, da en tidligere dom havde fastslået, at Samsung havde overtrådt Apples designpatenter.

Langt forløb

Sagen tog sin begyndelse i 2011, da Apple sagsøgte Samsung med beskyldninger om, at Samsung i selskabets smartphones anvendte adskillige teknologier, som Apple har patent på - heriblandt det overordnede look og den generelle indpakning af produkterne.

I 2012 blev Samsung først gang dømt til at betale godt seks milliarder kroner, som dog senere i en ny retssag blev nedjusteret.

Efter Samsung gik med til at betale noget i erstatning gik sagen videre til U.S. Supreme Court i 2016, og blev siden sendt videre til en U.S. District Judge med en endelig regning på godt 2,5 milliarder kroner.

De 2,5 milliarder kroner forsøgte Samsung så at få nedjusteret yderligere, men det endte altså i stedet med en ekstraregning - og Samsung skal derfor til at finde omkring 900 millioner kroner frem fra bankkontoen for at dække hele erstatningskravet på de 3,4 milliarder kroner.

Reaktionerne oven på dommen

Samsung er ikke tilfreds med dommen og udtaler blandt andet:

"Vi vil overveje alle muligheder for at opnå et resultat, som ikke forhindrer kreativitet og fair konkurrence for alle virksomheder og forbrugere."

Hos Apple er man tilfreds med dommen og pointerer, at det aldrig har handlet om penge:

"Vi tror dybt på værdien af design, og vores teams arbejder utrætteligt for at skabe innovative produkter, der glæder vores kunder," sagde firmaet i efter domsafsigelsen.

Samsung får umiddelbart ikke problemer med at komme op med pengene. Den sydkoreanske virksomhed tjener, ifølge Bloomberg, over 240 millioner kroner hver dag.

Læs også:

Samsung skal betale Apple kæmpe-erstatning for massive krænkelser

Her er de seks Apple-patenter som Samsung har brudt

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job