Telias topchef for den danske forretning fratræder: Henriette Wendt stopper

Topchefen for Telias danske forretning, Henriette Wendt, fratræder.

Artikel top billede

Foto: Telia

Topchefen for Telias forretninger i Danmark, Estland og Litauen, Henriette Wendt, er færdig som øverste chef for den danske forretning.

Det fremgår af en meddelelse fra selskabet.

Henriette Wendt fratræder som topchef 1. juni.

Det sket som led i en omrokering af ledelsen i selskabet, hvor topchef Johan Dennelind i en periode har fungeret som svensk landechef.

Denne stilling overtages nu af Anders Olsson, der dermed fratræder som COO, hvor han afløses af Magnus Zetterberg.

Det er i denne forbindelse, at Henriette Wendt, der bor i Stockholm, nu fratræder og 1. juni bliver erstattet af svenskeren Emil Nilsson.

Han er i dag øverste chef for Telia i Eurasien. Denne stilling vil han beholde samtidig med, at han afløser Henriette Wendt.

Telia meddeler, at Henriette Wendt i en periode vil blive i selskabet for at bistå med assistance til forskellige projekter.

Telia forklarer ikke umiddelbart, hvorfor Henriette Wendt skal afløses.

Selskabet skriver, at Henriette Wendt har sikret, at ‘Telia-brandsene i Litauen og Estland er på rette spor mod at blive integrerede, konvergerede markeds-ledere.’

Telia Danmark har i den seneste tid været under pres i Danmark, hvor selskabet i årets første kvartal har mistet 24.000 mobilkunder og tusindvis af bredbåndskunder.

Telias omsætning i første kvartal faldt med 4,4 procent, mens resultatet før skat og afskrivninger faldt med 2,5 procent.

Det kan du læse mere om her: Telia har tabt 24.000 mobilkunder og tusindvis af bredbåndskunder i Danmark i første kvartal

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job