Telias topchef for den danske forretning fratræder: Henriette Wendt stopper

Topchefen for Telias danske forretning, Henriette Wendt, fratræder.

Artikel top billede

Foto: Telia

Topchefen for Telias forretninger i Danmark, Estland og Litauen, Henriette Wendt, er færdig som øverste chef for den danske forretning.

Det fremgår af en meddelelse fra selskabet.

Henriette Wendt fratræder som topchef 1. juni.

Det sket som led i en omrokering af ledelsen i selskabet, hvor topchef Johan Dennelind i en periode har fungeret som svensk landechef.

Denne stilling overtages nu af Anders Olsson, der dermed fratræder som COO, hvor han afløses af Magnus Zetterberg.

Det er i denne forbindelse, at Henriette Wendt, der bor i Stockholm, nu fratræder og 1. juni bliver erstattet af svenskeren Emil Nilsson.

Han er i dag øverste chef for Telia i Eurasien. Denne stilling vil han beholde samtidig med, at han afløser Henriette Wendt.

Telia meddeler, at Henriette Wendt i en periode vil blive i selskabet for at bistå med assistance til forskellige projekter.

Telia forklarer ikke umiddelbart, hvorfor Henriette Wendt skal afløses.

Selskabet skriver, at Henriette Wendt har sikret, at ‘Telia-brandsene i Litauen og Estland er på rette spor mod at blive integrerede, konvergerede markeds-ledere.’

Telia Danmark har i den seneste tid været under pres i Danmark, hvor selskabet i årets første kvartal har mistet 24.000 mobilkunder og tusindvis af bredbåndskunder.

Telias omsætning i første kvartal faldt med 4,4 procent, mens resultatet før skat og afskrivninger faldt med 2,5 procent.

Det kan du læse mere om her: Telia har tabt 24.000 mobilkunder og tusindvis af bredbåndskunder i Danmark i første kvartal

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job