Overvågningskameraer infiltreret af hackere: Danmark kan også være ramt

Det amerikanske sikkerhedsfirma Arlo, der sælger overvågningskamera til blandt andre G4S, fortæller, at selskabets kunder kan være ramt af et hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Ejere af sikkerhedskameraer fra det amerikanske firma Arlo har muligvis fået stjålet deres password af en eller flere hackere.

Det skriver selskabet i en meddelelse på sin hjemmeside.

Gennem en app får du som kunde hos Arlo adgang til dine optagelser online, og det er disse konti, der ser ud til at være blevet hacket.

“Vi har for nyligt observeret mistænkelig aktivivtet, der potentielt kan have indvirkning på alle Arlo-konti (...) det lader til, at flere angribere muligvis har fået adgang til brugeroplysninger fra en ukendt tredjepart til at få uaftoriseret adgang til Arlos konti,” skriver selskabet i meddelelsen.

Læs også: Nye funktioner på vej til din Facebook: Snart vil du kunne se, hvem der bruger dine data

Dermed har nogen tilsyneladende fået adgang til overvågningskameraer i private hjem hos Arlos kunder.

Selskabets overvågningskameraer bliver også solgt i Danmark af blandt andre G4S, Elgiganten og Power, og derfor er selskabets danske kunder formentelig også ramt af angrebet.

Opfordrer til at skifte password

Selskabet opfordrer samtidig sine kunder til at nulstille deres passwords for at være sikre på, at der ikke er nogen udefrakommende, der kigger med.

I meddelelsen skriver Arlo dog, at man ikke har grund til at tro, at selskabets egne systemer skulle være ramt, og at man fortsat vil fortsat følge op på sagen.

Læs også: Alle Facebook-brugere i hele verden kan være blevet overvåget og 'scrapet'

“Vi tager vores kunders sikkerhed meget seriøst og derfor, fortsætter vi med at undersøge sagen nærmere og vil komme med yderligere oplysninger, hvis det bliver nødvendigt,” lyder det fra selskabet.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS