Dansk rumfirma tørster efter arbejdskraft: Forbereder verdens første serieproduktion af nanosatellitter

Det danske rumfirma GomSpace sætter nu for alvor gang i produktionen, og derfor står selskabet og mangler 50 nye medarbejdere, der alle skal ansættes i én ansættelsesrunde.

Artikel top billede

Det danske rumfirma GomSpace står i øjeblikket og mangler 50 ansatte, der skal være en del af verdens første serieproduktion af nanonsatellitter.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

GomSpace har slået sig op på at producere nanosatellitter, som er en særlig type små satellitter, der billigere i drift end traditionelle satellitter.

Går fra prototype til serieproduktion

Indtil i dag har virksomheden haft en såkaldt prototype-produktion, men GomSpace forbereder sig nu på at overgå til en egentlig serieproduktion af satellitter.

Derfor har selskabet netop nu brug for ansætte mindst 50 nye industrielle produktionsmedarbejdere, der alle skal ansættes i én samlet ansættelsesrunde og får arbejdsplads hos GomSpace i Aalborg.

GomSpace oplyser i pressemeddelesen, at virksomheden særligt er på jagt efter produktions- og montageteknikere, der blandt andet har erfaring med elektronikproduktion, montage og test af satellitter, finmekanisk montage og udvikling af testudstyr .

GomSpaces satellitter vejer 8 kg og måler 20 x 30 x 10 cm, og de kan opsendes alene eller i kredsløb sammen.

Ifølge GomSpace kan satellitterne blandt andet bruges til overvågning af fly og skibe.

Læs også:
Nordjysk tech-firma skal fordoble medarbejderstaben efter kæmpeordre: "Det er en banebrydende ordre for hele nano-satellit-branchen"

Dansk Erhverv klar med 130 nye it-forslag: Lavere aktieskat skal give kapital-boom til danske it-iværksættere

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec