Dansk rumfirma tørster efter arbejdskraft: Forbereder verdens første serieproduktion af nanosatellitter

Det danske rumfirma GomSpace sætter nu for alvor gang i produktionen, og derfor står selskabet og mangler 50 nye medarbejdere, der alle skal ansættes i én ansættelsesrunde.

Artikel top billede

Det danske rumfirma GomSpace står i øjeblikket og mangler 50 ansatte, der skal være en del af verdens første serieproduktion af nanonsatellitter.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

GomSpace har slået sig op på at producere nanosatellitter, som er en særlig type små satellitter, der billigere i drift end traditionelle satellitter.

Går fra prototype til serieproduktion

Indtil i dag har virksomheden haft en såkaldt prototype-produktion, men GomSpace forbereder sig nu på at overgå til en egentlig serieproduktion af satellitter.

Derfor har selskabet netop nu brug for ansætte mindst 50 nye industrielle produktionsmedarbejdere, der alle skal ansættes i én samlet ansættelsesrunde og får arbejdsplads hos GomSpace i Aalborg.

GomSpace oplyser i pressemeddelesen, at virksomheden særligt er på jagt efter produktions- og montageteknikere, der blandt andet har erfaring med elektronikproduktion, montage og test af satellitter, finmekanisk montage og udvikling af testudstyr .

GomSpaces satellitter vejer 8 kg og måler 20 x 30 x 10 cm, og de kan opsendes alene eller i kredsløb sammen.

Ifølge GomSpace kan satellitterne blandt andet bruges til overvågning af fly og skibe.

Læs også:
Nordjysk tech-firma skal fordoble medarbejderstaben efter kæmpeordre: "Det er en banebrydende ordre for hele nano-satellit-branchen"

Dansk Erhverv klar med 130 nye it-forslag: Lavere aktieskat skal give kapital-boom til danske it-iværksættere

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S