Dansk rumfirma tørster efter arbejdskraft: Forbereder verdens første serieproduktion af nanosatellitter

Det danske rumfirma GomSpace sætter nu for alvor gang i produktionen, og derfor står selskabet og mangler 50 nye medarbejdere, der alle skal ansættes i én ansættelsesrunde.

Artikel top billede

Det danske rumfirma GomSpace står i øjeblikket og mangler 50 ansatte, der skal være en del af verdens første serieproduktion af nanonsatellitter.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

GomSpace har slået sig op på at producere nanosatellitter, som er en særlig type små satellitter, der billigere i drift end traditionelle satellitter.

Går fra prototype til serieproduktion

Indtil i dag har virksomheden haft en såkaldt prototype-produktion, men GomSpace forbereder sig nu på at overgå til en egentlig serieproduktion af satellitter.

Derfor har selskabet netop nu brug for ansætte mindst 50 nye industrielle produktionsmedarbejdere, der alle skal ansættes i én samlet ansættelsesrunde og får arbejdsplads hos GomSpace i Aalborg.

GomSpace oplyser i pressemeddelesen, at virksomheden særligt er på jagt efter produktions- og montageteknikere, der blandt andet har erfaring med elektronikproduktion, montage og test af satellitter, finmekanisk montage og udvikling af testudstyr .

GomSpaces satellitter vejer 8 kg og måler 20 x 30 x 10 cm, og de kan opsendes alene eller i kredsløb sammen.

Ifølge GomSpace kan satellitterne blandt andet bruges til overvågning af fly og skibe.

Læs også:
Nordjysk tech-firma skal fordoble medarbejderstaben efter kæmpeordre: "Det er en banebrydende ordre for hele nano-satellit-branchen"

Dansk Erhverv klar med 130 nye it-forslag: Lavere aktieskat skal give kapital-boom til danske it-iværksættere

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S