Dansk rumfirma tørster efter arbejdskraft: Forbereder verdens første serieproduktion af nanosatellitter

Det danske rumfirma GomSpace sætter nu for alvor gang i produktionen, og derfor står selskabet og mangler 50 nye medarbejdere, der alle skal ansættes i én ansættelsesrunde.

Artikel top billede

Det danske rumfirma GomSpace står i øjeblikket og mangler 50 ansatte, der skal være en del af verdens første serieproduktion af nanonsatellitter.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

GomSpace har slået sig op på at producere nanosatellitter, som er en særlig type små satellitter, der billigere i drift end traditionelle satellitter.

Går fra prototype til serieproduktion

Indtil i dag har virksomheden haft en såkaldt prototype-produktion, men GomSpace forbereder sig nu på at overgå til en egentlig serieproduktion af satellitter.

Derfor har selskabet netop nu brug for ansætte mindst 50 nye industrielle produktionsmedarbejdere, der alle skal ansættes i én samlet ansættelsesrunde og får arbejdsplads hos GomSpace i Aalborg.

GomSpace oplyser i pressemeddelesen, at virksomheden særligt er på jagt efter produktions- og montageteknikere, der blandt andet har erfaring med elektronikproduktion, montage og test af satellitter, finmekanisk montage og udvikling af testudstyr .

GomSpaces satellitter vejer 8 kg og måler 20 x 30 x 10 cm, og de kan opsendes alene eller i kredsløb sammen.

Ifølge GomSpace kan satellitterne blandt andet bruges til overvågning af fly og skibe.

Læs også:
Nordjysk tech-firma skal fordoble medarbejderstaben efter kæmpeordre: "Det er en banebrydende ordre for hele nano-satellit-branchen"

Dansk Erhverv klar med 130 nye it-forslag: Lavere aktieskat skal give kapital-boom til danske it-iværksættere

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job