Sådan har PensionDanmark høstet store gevinster på robotter: "En begavet anvendelse af de nye værktøjer gør det muligt at drive omkostninger ned"

Bag kulissen sørger softwarerobotter, machine learning og smarte algoritmer for, at PensionDanmarks 725.000 medlemmer får en så hurtig, effektiv og individualiseret service som muligt - men pensionsselskabet har ikke nogen digitaliseringsstrategi. Læs her, hvordan selskabet griber det an.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i de nye digitaliseringstag, PensionDanmark arbejder med
  • Hvordan PensionDanmark ser på gevinstrealisering i forhold til digitalisering
  • Hvilke mål PensionDanmark har med robotics, machine learning og algoritmer
1.484
7:30 min
"Vi bliver nogle gange spurgt om, hvad vores digitale strategi er? Svaret er, at vi faktisk ikke har nogen."

Sådan lyder det fra Torben Möger Pedersen, administrerende direktør hos PensionDanmark,

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg