Er dit bredbånd sløvere end gennemsnittet? Se hvordan det klarer sig i forhold til resten af Danmark

Nye tal fra Energistyrelsen viser, hvor hurtig en gennemsnittelig dansk bredbåndsforbindelse er.

Artikel top billede

Oplever du, at dit netværk hjemme eller på kontoret er sløjt, kan det være tid til at give bredbåndsabonnementet et eftersyn.

Til sammenligning sætter Energistyrelsens nyeste statistik på området tal på, hvad der kan forventes af bredbåndshastigheder rundt i landet. Her er der tale om tal fra andet halvår 2017.

Hvor hurtigt dit netværk reelt er i dag, kan du selv undersøge ved at benytte Energistyrelsens bredbåndsmåler på denne hjemmeside.

Opnår du en download-hastighed på over 60,4 mbit/sekund, vil du befinde dig i den bedre halvdel blandt danskerne.

Målt på upload-hastighed skal du ramme et snit på over 16,8 mbit/sekund for at befinde dig over medianen.

Er din forbindelse sløj, kan det, ud over abonnementstypen, forklares af hvilken underliggende teknologi, din forbindelse er baseret på.

Se også: Beskyt dig bedre: Sådan undgår du at blive ramt af WiFi-phishing

Fra Energistyrelsens statistik ses det, at der er stor forskel på, hvor hurtigt de enkelte bredbåndsteknologier er – for brugere på aldrende xDSL-forbindelser er medianhastigheden en tredjedel lavere end gennemsnittet.

Dit lokale trådløse netværk kan også være skyld i, at de forskellige bits og bytes er længe om at nå frem.

Her kan du med fordel prøve Computerworlds gode råd til, hvordan du får en bedre trådløs forbindelse i hjemmet:

Dårlig WiFi i hjemmet? Her er otte enkle råd til at sikre bedre Wi-Fi-dækning derhjemme

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS