Er dit bredbånd sløvere end gennemsnittet? Se hvordan det klarer sig i forhold til resten af Danmark

Nye tal fra Energistyrelsen viser, hvor hurtig en gennemsnittelig dansk bredbåndsforbindelse er.

Artikel top billede

Oplever du, at dit netværk hjemme eller på kontoret er sløjt, kan det være tid til at give bredbåndsabonnementet et eftersyn.

Til sammenligning sætter Energistyrelsens nyeste statistik på området tal på, hvad der kan forventes af bredbåndshastigheder rundt i landet. Her er der tale om tal fra andet halvår 2017.

Hvor hurtigt dit netværk reelt er i dag, kan du selv undersøge ved at benytte Energistyrelsens bredbåndsmåler på denne hjemmeside.

Opnår du en download-hastighed på over 60,4 mbit/sekund, vil du befinde dig i den bedre halvdel blandt danskerne.

Målt på upload-hastighed skal du ramme et snit på over 16,8 mbit/sekund for at befinde dig over medianen.

Er din forbindelse sløj, kan det, ud over abonnementstypen, forklares af hvilken underliggende teknologi, din forbindelse er baseret på.

Se også: Beskyt dig bedre: Sådan undgår du at blive ramt af WiFi-phishing

Fra Energistyrelsens statistik ses det, at der er stor forskel på, hvor hurtigt de enkelte bredbåndsteknologier er – for brugere på aldrende xDSL-forbindelser er medianhastigheden en tredjedel lavere end gennemsnittet.

Dit lokale trådløse netværk kan også være skyld i, at de forskellige bits og bytes er længe om at nå frem.

Her kan du med fordel prøve Computerworlds gode råd til, hvordan du får en bedre trådløs forbindelse i hjemmet:

Dårlig WiFi i hjemmet? Her er otte enkle råd til at sikre bedre Wi-Fi-dækning derhjemme

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S