Er dit bredbånd sløvere end gennemsnittet? Se hvordan det klarer sig i forhold til resten af Danmark

Nye tal fra Energistyrelsen viser, hvor hurtig en gennemsnittelig dansk bredbåndsforbindelse er.

Artikel top billede

Oplever du, at dit netværk hjemme eller på kontoret er sløjt, kan det være tid til at give bredbåndsabonnementet et eftersyn.

Til sammenligning sætter Energistyrelsens nyeste statistik på området tal på, hvad der kan forventes af bredbåndshastigheder rundt i landet. Her er der tale om tal fra andet halvår 2017.

Hvor hurtigt dit netværk reelt er i dag, kan du selv undersøge ved at benytte Energistyrelsens bredbåndsmåler på denne hjemmeside.

Opnår du en download-hastighed på over 60,4 mbit/sekund, vil du befinde dig i den bedre halvdel blandt danskerne.

Målt på upload-hastighed skal du ramme et snit på over 16,8 mbit/sekund for at befinde dig over medianen.

Er din forbindelse sløj, kan det, ud over abonnementstypen, forklares af hvilken underliggende teknologi, din forbindelse er baseret på.

Se også: Beskyt dig bedre: Sådan undgår du at blive ramt af WiFi-phishing

Fra Energistyrelsens statistik ses det, at der er stor forskel på, hvor hurtigt de enkelte bredbåndsteknologier er – for brugere på aldrende xDSL-forbindelser er medianhastigheden en tredjedel lavere end gennemsnittet.

Dit lokale trådløse netværk kan også være skyld i, at de forskellige bits og bytes er længe om at nå frem.

Her kan du med fordel prøve Computerworlds gode råd til, hvordan du får en bedre trådløs forbindelse i hjemmet:

Dårlig WiFi i hjemmet? Her er otte enkle råd til at sikre bedre Wi-Fi-dækning derhjemme

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job