Hackerangreb udhuler markedet for kryptovaluta med 291 milliarder

Natten til søndag var et hackerangreb skyld i, at markedet for krytpovaluta tog et gevaldigt dyk.

Artikel top billede

Et hackerangreb der ser ud til at komme fra Sydkorea var søndag nat skyld i, at markedet for kryptovaluta faldt med 46 milliarder dollars eller hvad der svarer til 291 millarder kroner.

Det skriver Bloomberg ifølge Børsen.

Angrebet betød et stort fald i kursen for den nok mest kendte kryptovaluta, Bitcoin, som falder med 11 procent.

Det er den Sydkoreanske kryptovalutabørs Cointral der er blevet hacket, og det har altså fået betydning for investorerne af Bitcoin.

Ro i flere måneder

Der har ellers været voldsom blæst om bitcoin de seneste måneder med enorme stigninger og efterfølgende fald.

Men det seneste tid har der ellers været ro på kursen for den ellers omtalte digitale valuta, men det sluttede i weekenden, hvor den altså bevægede voldsomt på sig igen.

Ifølge Børsen har hackerangrebet givet stor bekymring blandt investorerne på markedet for krytpovaluta, der er bekymret for sikkerheden omkring de digitale valuta.

Værdien for Bitcoin er faldet med 50 procent siden årsskiftet, skriver Børsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect