Hackerangreb udhuler markedet for kryptovaluta med 291 milliarder

Natten til søndag var et hackerangreb skyld i, at markedet for krytpovaluta tog et gevaldigt dyk.

Artikel top billede

Et hackerangreb der ser ud til at komme fra Sydkorea var søndag nat skyld i, at markedet for kryptovaluta faldt med 46 milliarder dollars eller hvad der svarer til 291 millarder kroner.

Det skriver Bloomberg ifølge Børsen.

Angrebet betød et stort fald i kursen for den nok mest kendte kryptovaluta, Bitcoin, som falder med 11 procent.

Det er den Sydkoreanske kryptovalutabørs Cointral der er blevet hacket, og det har altså fået betydning for investorerne af Bitcoin.

Ro i flere måneder

Der har ellers været voldsom blæst om bitcoin de seneste måneder med enorme stigninger og efterfølgende fald.

Men det seneste tid har der ellers været ro på kursen for den ellers omtalte digitale valuta, men det sluttede i weekenden, hvor den altså bevægede voldsomt på sig igen.

Ifølge Børsen har hackerangrebet givet stor bekymring blandt investorerne på markedet for krytpovaluta, der er bekymret for sikkerheden omkring de digitale valuta.

Værdien for Bitcoin er faldet med 50 procent siden årsskiftet, skriver Børsen.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura