eBoks' indtjening vokser med enorme 253 procent: "Vi har ikke sparet os til det, men vi har været gode til at vælge, hvad vi skal bruge penge på og prioritere"

Interview: E-Boks kommer ud af 2017 med vækst i omsætning og en bundlinie, der er øget med hele 253 procent. Hvordan gør man lige det? Og hvad er de største risici for e-Boks i den kommende tid, spørger vi direktør Ulrik Falkner Thagesen.

Artikel top billede

e-Boks har leveret et flot årsregnskab, men direktør Ulrik Falkner Thagesen er også helt bevidst om de risici og udfordringer e-Boks står overfor: "Den ene er, at vi lige nu sidder med et udbud på digital post i Danmark, som udgør 20 til 25 procent af vores omsætning. Det kan vi risikere ikke at vinde igen. Det ville være ubehageligt, og det er selvfølgelig en risici."

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan direktøren for e-Boks er på regnskabet for 2017
  • De investeringer e-Boks lige nu satser på
  • De risici og udfordringer e-Boks står overfor
1.069
5:30 min
Interview: Det går godt hos e-Boks, der er kommet ud af 2017 med vækst i omsætning og en stigning på bundlinjen på hele 253 procent.

Selskabet fik 1. januar 2017 ny direktør i skikkelse af Ulrik Falkner Thagesen.

"Det været mit første år, hvor jeg har fået lov til at lukke, og det har været et hektisk år. Vi har sat gang i en masse ting, og resultatet er positivt og et, som vi er yderst tilfredse med, når man kigger tilbage på, hvor meget vi har fået eksekveret og sat i gang," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S