Kapitalfond er klar til at sælge IT Relation for et milliardbeløb

Kapitalfonden Adelis er ved at gøre klar til at sælge den jyske it-komet IT Relations for et milliardbeløb. Stifteren af it-selskabet vil dog ikke sælge sin andel.

Artikel top billede

Kapitalfonden Adelis ser ud til at have lavet en yderst fordelagtig investering. Selskabet er i hvert fald ved at forberede et salg af it-virksomheden IT Relations, der ser ud til blive solgt for et millardbeløb.

Det skriver Børsen.

Ifølge avisens oplysninger har ejerne hyret PwC til at finde en køber til it-selskabet, og værdien anslås at ligge på to milliarder kroner.

Derudover nævner flere kilder overfor Børsen, at den nordiske kapitalfond EQT kan være en mulig køber. Det ventes at køberen kan offentliggøres om få uger.

IT Relations direktør Henrik Kastbjerg bekræfter dog åbent over for Børsen, at ejerne af virksomheden er ved at forberede sig på et salg.

“Virksomheden har nået et niveau, hvor vi har brug for en stærk spiller, som vil med på en længerevarende rejse. Derfor har vi snakket med PwC,”

“Det er min lille baby”

Det er dog udelukkende Adelis der sælger sin andel af IT-Relations. Virksomhedens stifter har ikke planer om at skille sig af med sin andel.

“I ledelsesteamet vil vi egentlig bare gerne fortsætte med at drive selskabet, som vi gør det i dag. Vi ønsker på ingen måde at sælge ud af vores aktier. Det er mit selskab. Det er min lille baby. Så processen handler alene om en kapitalfondsexit,” siger stifter og nuværende direktør for selskabet, Henrik Kastbjerg, til Børsen.

Siden IT Relations blev købt af Adelis er det kun gået op for den fremardstormende it-virksomhed, der i dag har knap 400 ansatte. Driftsindtjeningen er vokset fra 27 millioner i 2016 til 72 millioner kroner sidste år, skriver Børsen.

Det har ikke været muligt for avisen at få en kommentar fra ledelsen i Adelis.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,