Kapitalfond er klar til at sælge IT Relation for et milliardbeløb

Kapitalfonden Adelis er ved at gøre klar til at sælge den jyske it-komet IT Relations for et milliardbeløb. Stifteren af it-selskabet vil dog ikke sælge sin andel.

Artikel top billede

Kapitalfonden Adelis ser ud til at have lavet en yderst fordelagtig investering. Selskabet er i hvert fald ved at forberede et salg af it-virksomheden IT Relations, der ser ud til blive solgt for et millardbeløb.

Det skriver Børsen.

Ifølge avisens oplysninger har ejerne hyret PwC til at finde en køber til it-selskabet, og værdien anslås at ligge på to milliarder kroner.

Derudover nævner flere kilder overfor Børsen, at den nordiske kapitalfond EQT kan være en mulig køber. Det ventes at køberen kan offentliggøres om få uger.

IT Relations direktør Henrik Kastbjerg bekræfter dog åbent over for Børsen, at ejerne af virksomheden er ved at forberede sig på et salg.

“Virksomheden har nået et niveau, hvor vi har brug for en stærk spiller, som vil med på en længerevarende rejse. Derfor har vi snakket med PwC,”

“Det er min lille baby”

Det er dog udelukkende Adelis der sælger sin andel af IT-Relations. Virksomhedens stifter har ikke planer om at skille sig af med sin andel.

“I ledelsesteamet vil vi egentlig bare gerne fortsætte med at drive selskabet, som vi gør det i dag. Vi ønsker på ingen måde at sælge ud af vores aktier. Det er mit selskab. Det er min lille baby. Så processen handler alene om en kapitalfondsexit,” siger stifter og nuværende direktør for selskabet, Henrik Kastbjerg, til Børsen.

Siden IT Relations blev købt af Adelis er det kun gået op for den fremardstormende it-virksomhed, der i dag har knap 400 ansatte. Driftsindtjeningen er vokset fra 27 millioner i 2016 til 72 millioner kroner sidste år, skriver Børsen.

Det har ikke været muligt for avisen at få en kommentar fra ledelsen i Adelis.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S