Mobilproducenten OnePlus sælger smartphones tre gange hurtigere end sidste år

Det tog bare 22 dage at slå en, for selskabet, imponerende salgsrekord.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Kinesiske OnePlus er en af de nyeste spillere på det globale marked for smartphones. Men efter at have startet med at have godt fat i entusiasterne, begynder selskabet nu at ramme bredt.

Selskabets nyeste, og nu eneste mobil i porteføljen, OnePlus 6, har på bare 22 dage rundet første salgsmilepæl med en million solgte enheder. Det fortæller selskabets administrerende direktør Pete Lau til Business Insider.

Det er en ny rekord for selskabet, hvis tidligere toptelefoner var mere end tre gange længere om at runde samme salgstal. Begge tidligere topmodeller OnePlus 5 og OnePlus 5T var tre måneder om at runde den vigtige milepæl.

Læs også: Smugkig: Her er den nye OnePlus 6 – endnu en lovende, prisstærk mobilstjerne fra Kina

Sammenlignet med Apple og Samsungs salgstal, er det små salgstal, for begge virksomheder kan mønstre et styksalg på dusinvis af millioner per kvartal.

Den mindre virksomhed nyder dog ikke at have samme tilgængelighed hos navnlig de amerikanske operatører. I Danmark har selskabet igennem det seneste halvandet år sikret sig en aftale med samtlige af de store danske teleudbydere.

Telefonen har også fået en god medvind i Computerworlds egen test af OnePlus 6, hvor den udmærker sig ved at levere topydelse i et prisleje som er mere tilgængeligt end alternativerne fra både Apple, Samsung og Huawei.

Allerede dengang lød dommen, at telefonen fortjente at blive et hit for selskabet.

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S