Mobilproducenten OnePlus sælger smartphones tre gange hurtigere end sidste år

Det tog bare 22 dage at slå en, for selskabet, imponerende salgsrekord.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Kinesiske OnePlus er en af de nyeste spillere på det globale marked for smartphones. Men efter at have startet med at have godt fat i entusiasterne, begynder selskabet nu at ramme bredt.

Selskabets nyeste, og nu eneste mobil i porteføljen, OnePlus 6, har på bare 22 dage rundet første salgsmilepæl med en million solgte enheder. Det fortæller selskabets administrerende direktør Pete Lau til Business Insider.

Det er en ny rekord for selskabet, hvis tidligere toptelefoner var mere end tre gange længere om at runde samme salgstal. Begge tidligere topmodeller OnePlus 5 og OnePlus 5T var tre måneder om at runde den vigtige milepæl.

Læs også: Smugkig: Her er den nye OnePlus 6 – endnu en lovende, prisstærk mobilstjerne fra Kina

Sammenlignet med Apple og Samsungs salgstal, er det små salgstal, for begge virksomheder kan mønstre et styksalg på dusinvis af millioner per kvartal.

Den mindre virksomhed nyder dog ikke at have samme tilgængelighed hos navnlig de amerikanske operatører. I Danmark har selskabet igennem det seneste halvandet år sikret sig en aftale med samtlige af de store danske teleudbydere.

Telefonen har også fået en god medvind i Computerworlds egen test af OnePlus 6, hvor den udmærker sig ved at levere topydelse i et prisleje som er mere tilgængeligt end alternativerne fra både Apple, Samsung og Huawei.

Allerede dengang lød dommen, at telefonen fortjente at blive et hit for selskabet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest