Efter GPDR: Nyt EU-direktiv stiller 50 nye krav til offentlige hjemmesider - mange dumper

Nyt EU-direktiv stiller omfattende krav til alle offentlige hjemmesider. Danmark lever langt fra op til kravene. "Det er ret pinligt. Der er mange lande, der ligger foran os, når man tænker på, at Danmark forsøger at slå sig op på at være en digital frontløber," lyder vurderingen.

Artikel top billede

(Foto: © EC /)

Premium Kun for abonnenter
Selvom danske kommuner og offentlige myndigheder knap er på plads med GDPR, så har Folketinget netop vedtaget et nyt EU-direktiv, der stiller krav til alle offentlige hjemmesider.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS