Ny EU-aftale sikrer fri data i Europa: Free-flow af data er et grundlag for et velfungerende marked

EU blev sent tirsdag enig om et nyt regelsæt, der forbyder geografisk bindind af data. Reglerne vil kunne booste danske datacentre, mener Dansk Erhverv.

Artikel top billede

Data skal kunne flyde frit overalt i Europa. Sådan lyder essensen af en ny aftale, som EU-politikerne indgik sent tirsdag aften.

Aftalen skal sikre den frie bevægelighed af ikke-personfølsomme data på tværs af de europæiske landegrænser - og forbyder dermed EU-landene at holde på data ved at vedtage forskellige geografiske regler for data-behandling i de enkelte lande.

“Lokale data-restriktioner er et tegn på protektionisme, og det er der ikke plads til i et ‘single market’,” siger Andrus Ansip, der står i spidsen for EU's 'Digital Single Market'-projekt.

EU håber, at de nye regler vil føre til skærpet konkurrence på markedet for data-håndtering i EU og understøtte den teknologiske innovation og skabelsen af nye, digitale forretningsmodeller for alle typer data.

Andrus Ansip siger, at EU allerede har sørget for fri bevægelighed af mennesker, varer, services og kapital.

“Nu tager vi næste skridt med denne aftale, der sikrer fri bevægelighed af ikke-personfølsomme data,” siger han.

Dansk Erhverv er begejstret for aftalen.

“Den nye forordning fjerner barrierer og booster dermed markedet for både brugere og udbydere af cloudservices. Dataprotektionismen er stigende globalt, og antallet af datalokaliseringskrav også internt i EU har været stigende over de senere år, og de har medført barrierer i det indre marked. Det bliver der nu gjort op med," lyder det fra Poul Noer, der er chefkonsulent i Dansk Erhverv.-

Ifølge Dansk Erhverv vil den nye aftale især blive en fordel for mindre virksomheder og startup-virksomheder, som ikke har ressourcer til at investere i datacentre eller cloudaftaler i flere forskellige EU-lande-

Du kan læse mere om de nye regler her: A framework for the free flow of non-personal data in the EU.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S