Microsoft- og Amazon-ansatte i åben protest: Stop skrupelløs brug af ansigtsgenkendelse

Voldsomme begivenheder ved den amerikanske grænse får ansatte fra både Amazon og Microsoft til åbent at kritisere deres chefer.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Det var ikke uden en vis portion stolthed, at Microsoft i januar 2018 kunne fortælle om selskabets samarbejde med de amerikanske myndigheder.

Her udtrykte selskabets general manager, Tom Keane, stolthed over at kunne understøtte it-moderniseringen af blandt andre det amerikanske grænsepoliti (ICE).

Det giver nu bagslag, efter den amerikanske regering møder både hård intern og ekstern kritik for grænsepolitiets hårdhændede behandling af illegale indvandrere ved den sydlige amerikanske grænse.

Billeder af splittede familier og tvangsfjernede børn har igennem ugen sat den Trump-ledede regering under stigende pres.

Microsofts indblanding i ICE’s aktiviteter, har fået Microsoft ansatte til at protestere.

I et åbent brev publiceret både internt og hos New York Times lyder det fra over hundrede ansatte: ”Vi, der skaber de teknologier, som Microsoft lukrerer på, nægter at være medskyldige” – efterfulgt af et krav om, at Microsoft trækker sig ud af enhver aftale indgået med ICE-myndigheden.

Siden publikationen i onsdags har flere hundrede Microsoft-ansatte sluttet sig til kritikken. Det skriver The Verge.

Microsoft skrev i januar, at selskabets værktøjer gjorde ICE i stand til at foretage beslutninger hurtigere ved hjælp af databehandling på edge-enheder og deep learning-teknikker til at foretage kvikkere ansigtsgenkendelse.

Se også: Rådgiver: Mere end hver anden danske virksomhed udelukket fra at anvende Amazon, Google og Microsofts cloud-tjenester

Amazon-ansatte i lignende oprør

Mens Microsoft-ansatte protester, mødes rivalen Amazon af lignende protester fra ansatte. Her har en gruppe Amazon-ansatte smedet et lignende åbent brev, hvor der plederes til Jeff Bezos for, at Amazon ikke ukritisk sælger af selskabets ansigtsgenkendelsesteknologi, kaldet AWS Rekognition.

I brevet opponeres der imod den amerikanske regering misbrug af Amazons teknologi “Vi oplever en historisk militarisering af af politistyrker, en klapjagt på sorte aktivister og et voksende føderal grænsepoliti, som i øjeblikket er i færd med at bryde menneskerettighederne”. Det skriver Engadget.

Her frygter Amazon-medarbejderne, at teknologien vil styrke tendenser mod et overvågningssamfund, og pointerer samtidigt at over 40 menneskerettighedsgrupper og over 150.000 mennesker tidligere har underskrevet åbne deklarationer imod myndigheders brug af teknologien.

I det åbne brev appellerer de ansatte også for, at analyse-værktøjet Palantir skal puffes ud af Amazons cloud-services. Værktøjet er ifølge the Intercept blevet brugt af ICE til at lokalisere immigranter.

Palantir bliver i dag også benyttet af det danske Rigspoliti til blandt andet efterforskning af data indsamlet via tele-logning.

Se også: Der er ingen vej udenom: Google, Facebook og Amazon skal reguleres

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS