Ny Trump-plan skal blokere for massiv teknologioverførsel fra USA til Kina

USA’s præsident, Donald Trump, er på vej med stor plan, som skal forhindre, at Kina får fingre i viden om ‘industriel vigtig teknologi’ fra USA.

Artikel top billede

Den amerikanske præsident, Donald Trump, er på trapperne med en stor plan, som skal forhindre, at Kina får adgang til ‘industriel vigtig teknologi’ i amerikanske virksomheder.

Ifølge Wall Street Journal vil Trump med sin plan forbyde virksomheder med mindst 25 procent kinesisk ejerskab at investere i amerikanske teknologi-virksomheder, som producerer ‘industriel vigtig teknologi.’

Samtidig indgår det i planen, at kontrollen med den amerikansk eksport til Kina skal skærpes.

Hensigten med planen er at forhindre, at Kina tilegner sig teknologisk viden fra de amerikanske selskabers innovationsafdelinger.

Ifølge avisen vil den amerianske regering præsentere de endelige planer på fredag.

USA og Kina har ligget i handelskrig i de seneste par uger, hvor Donald Trump blandt andet har indført straftold på kinesiske varer.

Kina præsenterede for et par år siden en teknologiplan med navnet ‘Made in China 2025,’ som sigter mod at gøre Kina til verdens førende land inden for en række teknologiområder.

Ifølge Wall Street Journal har Kina imidlertid ikke den nødvendige teknologiske viden selv til at nå målene.

Derfor ligger det som grundlag for ‘Made in China 2025’-planerne, at Kina skal investere stort i ikke mindst amerikanske virksomheder og der i gennem tilegne sig den nødvendige viden.

Avisen skriver desuden, at udenlandske virksomheder er tvunget til at indgå i tæt samarbejde med kinesiske selskaber for at få adgang til det store kinesiske marked.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S