Ny Trump-plan skal blokere for massiv teknologioverførsel fra USA til Kina

USA’s præsident, Donald Trump, er på vej med stor plan, som skal forhindre, at Kina får fingre i viden om ‘industriel vigtig teknologi’ fra USA.

Artikel top billede

Den amerikanske præsident, Donald Trump, er på trapperne med en stor plan, som skal forhindre, at Kina får adgang til ‘industriel vigtig teknologi’ i amerikanske virksomheder.

Ifølge Wall Street Journal vil Trump med sin plan forbyde virksomheder med mindst 25 procent kinesisk ejerskab at investere i amerikanske teknologi-virksomheder, som producerer ‘industriel vigtig teknologi.’

Samtidig indgår det i planen, at kontrollen med den amerikansk eksport til Kina skal skærpes.

Hensigten med planen er at forhindre, at Kina tilegner sig teknologisk viden fra de amerikanske selskabers innovationsafdelinger.

Ifølge avisen vil den amerianske regering præsentere de endelige planer på fredag.

USA og Kina har ligget i handelskrig i de seneste par uger, hvor Donald Trump blandt andet har indført straftold på kinesiske varer.

Kina præsenterede for et par år siden en teknologiplan med navnet ‘Made in China 2025,’ som sigter mod at gøre Kina til verdens førende land inden for en række teknologiområder.

Ifølge Wall Street Journal har Kina imidlertid ikke den nødvendige teknologiske viden selv til at nå målene.

Derfor ligger det som grundlag for ‘Made in China 2025’-planerne, at Kina skal investere stort i ikke mindst amerikanske virksomheder og der i gennem tilegne sig den nødvendige viden.

Avisen skriver desuden, at udenlandske virksomheder er tvunget til at indgå i tæt samarbejde med kinesiske selskaber for at få adgang til det store kinesiske marked.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse