Svindel for over 50 millioner kroner: Europol anholder 95 kreditkortsvindlere

Et samarbejde mellem 28 lande, heriblandt Danmark, har ført til at 95 personer er blevet anholdt for at have stjålet mere end 50 milliarder kroner i en sag om omfattende kreditkortsvindel.

Artikel top billede

Rettet 26/6 8.34 Det europæiske politi, Europol, har anholdt 95 kreditkortsvindelere der har misbrugt kreditkortdata på mere end 20.000 transaktioner.

Det skriver Version2.

De 20.000 transaktioner har i alt skaffet svindlerne bag 8 millioner euro eller hvad der svarer til lige over 59 millioner kroner, det oplyser europol i en pressemeddelelse.

Læs også: Nu ser vi bagsiden af GDPR: Det bliver sværere at afsløre farlig it-kriminalitet

200 adresser blev i alt undersøgt, og der blev udover kortdata også konfiskeret elektronisk enheder, stoffer og våben, fremgår det af pressemeddelelsen.

80 procent af kreditkortsvindel sker på nettet

Ifølge Europol foregår omrking 80 procent af alt kreditkortsvindel i dag på internettet.

Svindlerne opretter hjemmesider, hvor de sælger varer utrolig billigt. Når kunderne så indtaster deres kortoplysninger for at betale for varen.

På den måde får de kriminelle fat i kortoplysningerne og kan enten sælge oplysningerne videre eller selv købe vare på andre hjemmesider.

Europol fortæller i pressemeddelelsen at man samtidig vil søsætte en kampagne, der skal gøre folk opmærksomme på de falske salgssider. Her vil Europol give borgerne gode råd under #BuySafePaySafe.

Læs også: Antallet af DDoS-angreb styrtdykker i Europa

Ifølge Version2 regner Europol med at foretage endnu mere anholdelser i lignende sager i de kommende måneder.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job