Svindel for over 50 millioner kroner: Europol anholder 95 kreditkortsvindlere

Et samarbejde mellem 28 lande, heriblandt Danmark, har ført til at 95 personer er blevet anholdt for at have stjålet mere end 50 milliarder kroner i en sag om omfattende kreditkortsvindel.

Artikel top billede

Rettet 26/6 8.34 Det europæiske politi, Europol, har anholdt 95 kreditkortsvindelere der har misbrugt kreditkortdata på mere end 20.000 transaktioner.

Det skriver Version2.

De 20.000 transaktioner har i alt skaffet svindlerne bag 8 millioner euro eller hvad der svarer til lige over 59 millioner kroner, det oplyser europol i en pressemeddelelse.

Læs også: Nu ser vi bagsiden af GDPR: Det bliver sværere at afsløre farlig it-kriminalitet

200 adresser blev i alt undersøgt, og der blev udover kortdata også konfiskeret elektronisk enheder, stoffer og våben, fremgår det af pressemeddelelsen.

80 procent af kreditkortsvindel sker på nettet

Ifølge Europol foregår omrking 80 procent af alt kreditkortsvindel i dag på internettet.

Svindlerne opretter hjemmesider, hvor de sælger varer utrolig billigt. Når kunderne så indtaster deres kortoplysninger for at betale for varen.

På den måde får de kriminelle fat i kortoplysningerne og kan enten sælge oplysningerne videre eller selv købe vare på andre hjemmesider.

Europol fortæller i pressemeddelelsen at man samtidig vil søsætte en kampagne, der skal gøre folk opmærksomme på de falske salgssider. Her vil Europol give borgerne gode råd under #BuySafePaySafe.

Læs også: Antallet af DDoS-angreb styrtdykker i Europa

Ifølge Version2 regner Europol med at foretage endnu mere anholdelser i lignende sager i de kommende måneder.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S