Priserne på grafikkort på vej ned igen efter lang tids pris-stigninger: Prisfald på op til 26 procent

Udbuddet begynder igen at matche efterspørgslen med prisfald på op til 26 procent.

Artikel top billede

AMD's dyreste grafikkort er blevet markant billigere igennem de seneste to måneder

Hamstring, rationering og voldsomme prisstigninger var bare nogle af de greb, som markedet for grafikkort oplevede under efterårs krypto-rus, hvor stadigt flere af de regnekraftige kort blev benyttet til at udvinde kryptovalutaer.

High-end grafikkort blev købt i store partier, som Proshop i sin tid fortalte til Computerworld:

"Den vildeste handel, vi har oplevet, var, da en kunde kom og købte 92 GTX 1080ti-grafikkort. Det er altså Nvidias mest kraftfulde og dyreste grafikkort til gamere," lød det dengang fra ProShop.

Priserne steg naturligvis.

Denne trend ser nu ud til at fortage sig godt hjulpet på vej af kryptovalutaernes fald i de seneste måneder.

Det omsættes nu til lavere priser for forbrugerne med prisfald på op til en fjerdedel siden april måned. Det fremgår i en pressemeddelelse fra søgemaskinen Compware.

Største prisfald noterer AMD Radeon RX580 (8GB)-kortet sig for.

Det er et populært kort blandt de såkaldte kryptominere, hvis pris er drattet med 26 procent over de seneste to måneder.

Det blev samtidigt det kort, der steg mest i pris igennem 2017 på grund af dets evne til at udvinde blandt andet kryptovalutaen Ethereum.

Læs også: Valutaspekulanter rydder grafikkort-lagrene hos ProShop igen og igen: "Det er helt vanvittigt for tiden"

Et andet markant prisfald noteres for Nvidias topmodel, GTX 1080 Ti, hvis pris er drattet med 19,2 procent fra over 7.300 kroner til nu 5.899 kroner.

Dette prisfald hænger mere sammen med rygterne om en kommende afløser til Nvidias topmodel.

”Jeg tror at folk har været afventende omkring at investere i et GTX 1080 Ti på grund af rygterne om den nye Geforce serie. Det har givet producenterne og forhandlerne tid til at få produktet på hylderne igen. Hvilket har medført et prisfald,” pointerer Eric Frederiksen fra Compware.

Faldet i priserne for grafikkort kommer samtidigt med, at det længe opskruede marked for SSD’er også viser tegn på lavere priser.

Det kan du læse mere om her: Efter lagerprisernes himmelflugt: Nu falder SSD-priserne omsider – og det er nu, du skal købe

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS