Mette Hjørne og to it-medarbejdere skulle tackle Silvans store it-ombygning: "Silvan fik en unik chance for at begynde forfra, som ikke mange gamle virksomheder får"

Da Silvan i efteråret 2017 blev solgt til en tysk kapitalfond fik byggemarkedskæden syv måneder til at etablere sin egen infrastruktur, som før var blevet håndteret af Stark. I den forbindelse fik Mette Hjørne en interim CFO-ansættelse med det altoverskyggende formål at hjælpe Silvan gennem den kritiske proces. Her kan du læse, hvordan det gik.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs historien om, hvordan Silvan på omkring et halvt år skulle flytte hele sin it-infrastruktur
  • Få perspektiverne om it-projektet set fra en CFO-vinkel
  • Få et indblik i de fokusområder, man som CFO arbjeder med i et it-projekt
1.463
7:30 min
For omkring et år siden var den danske byggemarkedskæde, Silvan, ejet af DT Group, der også står bag Stark. Dengang var det Stark, der stod for al it i de to byggemarkedsvirksomheder.

På det tidspunkt havde Silvan to medarbejdere, der stod for dialogen med Starks hundrede-mand store it-team. Med andre ord var it i Silvan tæt på at være en by i Rusland, som de færreste havde hørt om.

Men så skete der noget i efteråret 2017.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Arkitekt

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S