Mette Hjørne og to it-medarbejdere skulle tackle Silvans store it-ombygning: "Silvan fik en unik chance for at begynde forfra, som ikke mange gamle virksomheder får"

Da Silvan i efteråret 2017 blev solgt til en tysk kapitalfond fik byggemarkedskæden syv måneder til at etablere sin egen infrastruktur, som før var blevet håndteret af Stark. I den forbindelse fik Mette Hjørne en interim CFO-ansættelse med det altoverskyggende formål at hjælpe Silvan gennem den kritiske proces. Her kan du læse, hvordan det gik.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs historien om, hvordan Silvan på omkring et halvt år skulle flytte hele sin it-infrastruktur
  • Få perspektiverne om it-projektet set fra en CFO-vinkel
  • Få et indblik i de fokusområder, man som CFO arbjeder med i et it-projekt
1.463
7:30 min
For omkring et år siden var den danske byggemarkedskæde, Silvan, ejet af DT Group, der også står bag Stark. Dengang var det Stark, der stod for al it i de to byggemarkedsvirksomheder.

På det tidspunkt havde Silvan to medarbejdere, der stod for dialogen med Starks hundrede-mand store it-team. Med andre ord var it i Silvan tæt på at være en by i Rusland, som de færreste havde hørt om.

Men så skete der noget i efteråret 2017.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse