Mette Hjørne og to it-medarbejdere skulle tackle Silvans store it-ombygning: "Silvan fik en unik chance for at begynde forfra, som ikke mange gamle virksomheder får"

Da Silvan i efteråret 2017 blev solgt til en tysk kapitalfond fik byggemarkedskæden syv måneder til at etablere sin egen infrastruktur, som før var blevet håndteret af Stark. I den forbindelse fik Mette Hjørne en interim CFO-ansættelse med det altoverskyggende formål at hjælpe Silvan gennem den kritiske proces. Her kan du læse, hvordan det gik.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs historien om, hvordan Silvan på omkring et halvt år skulle flytte hele sin it-infrastruktur
  • Få perspektiverne om it-projektet set fra en CFO-vinkel
  • Få et indblik i de fokusområder, man som CFO arbjeder med i et it-projekt
1.463
7:30 min
For omkring et år siden var den danske byggemarkedskæde, Silvan, ejet af DT Group, der også står bag Stark. Dengang var det Stark, der stod for al it i de to byggemarkedsvirksomheder.

På det tidspunkt havde Silvan to medarbejdere, der stod for dialogen med Starks hundrede-mand store it-team. Med andre ord var it i Silvan tæt på at være en by i Rusland, som de færreste havde hørt om.

Men så skete der noget i efteråret 2017.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension