Mette Hjørne og to it-medarbejdere skulle tackle Silvans store it-ombygning: "Silvan fik en unik chance for at begynde forfra, som ikke mange gamle virksomheder får"

Da Silvan i efteråret 2017 blev solgt til en tysk kapitalfond fik byggemarkedskæden syv måneder til at etablere sin egen infrastruktur, som før var blevet håndteret af Stark. I den forbindelse fik Mette Hjørne en interim CFO-ansættelse med det altoverskyggende formål at hjælpe Silvan gennem den kritiske proces. Her kan du læse, hvordan det gik.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs historien om, hvordan Silvan på omkring et halvt år skulle flytte hele sin it-infrastruktur
  • Få perspektiverne om it-projektet set fra en CFO-vinkel
  • Få et indblik i de fokusområder, man som CFO arbjeder med i et it-projekt
1.463
7:30 min
For omkring et år siden var den danske byggemarkedskæde, Silvan, ejet af DT Group, der også står bag Stark. Dengang var det Stark, der stod for al it i de to byggemarkedsvirksomheder.

På det tidspunkt havde Silvan to medarbejdere, der stod for dialogen med Starks hundrede-mand store it-team. Med andre ord var it i Silvan tæt på at være en by i Rusland, som de færreste havde hørt om.

Men så skete der noget i efteråret 2017.

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    It-projektleder med international sigte til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job