Mette Hjørne og to it-medarbejdere skulle tackle Silvans store it-ombygning: "Silvan fik en unik chance for at begynde forfra, som ikke mange gamle virksomheder får"

Da Silvan i efteråret 2017 blev solgt til en tysk kapitalfond fik byggemarkedskæden syv måneder til at etablere sin egen infrastruktur, som før var blevet håndteret af Stark. I den forbindelse fik Mette Hjørne en interim CFO-ansættelse med det altoverskyggende formål at hjælpe Silvan gennem den kritiske proces. Her kan du læse, hvordan det gik.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs historien om, hvordan Silvan på omkring et halvt år skulle flytte hele sin it-infrastruktur
  • Få perspektiverne om it-projektet set fra en CFO-vinkel
  • Få et indblik i de fokusområder, man som CFO arbjeder med i et it-projekt
1.463
7:30 min
For omkring et år siden var den danske byggemarkedskæde, Silvan, ejet af DT Group, der også står bag Stark. Dengang var det Stark, der stod for al it i de to byggemarkedsvirksomheder.

På det tidspunkt havde Silvan to medarbejdere, der stod for dialogen med Starks hundrede-mand store it-team. Med andre ord var it i Silvan tæt på at være en by i Rusland, som de færreste havde hørt om.

Men så skete der noget i efteråret 2017.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S