Fynsk robot-firma overtegnet med 300 procent forud for børs-notering i næste uge

Der er lagt i kakkelovnen til et brag af en børsnotering for det fynske robotfirma Odico om få dage. Rub og stub er blevet solgt i en grad, så udbuddet er blevet overtegnet med mere end 300 procent.

Artikel top billede

Det fynske robot-selskab Odico er godt tilfreds, efter selskabet har lukket for tegning af aktier forud for den planlagte notering på minibørsen First North.

Her venter Odico at have første handelsdag mandag i den kommende uge.

Selskabet meddeler i denne selskabsmeddelelse, at det har modtaget bestillinger fra 3.632 investorer, der i alt ønsker at købe 13,6 millioner aktier.

Odico har udbudt godt tre millioner nye aktier, hvilket betyder, at udbuddet er blevet overtegnet med mere end 300 procent.

Samlet betyder det, at Odico kommer til at lande et gevinst på 30 millioner kroner på børsnoteringen, der værdifastsætter selskabet il 118 millioner kroner.

For at fordele sol og vind lige har Odico tildelt alle småaktionærer, der har ønsket at købe højst 750 aktier, det fulde antal.

“På grund af den meget store interesse for udbuddet er alle ordrer til og med 500.000 kroner educeret til 7,5 procent af det beløb, der overstiger 6.600 kr. Alle ordrer over 500.000 kr. er blevet reduceret individuelt baseret på selskabets vurdering,” lyder det fra Odico.

Udvikle forretningen

“Vi har nu fået kapital til at udvikle vores forretning og forsætte den vækstrejse vi har været på gennem de seneste seks år. Med mere end 3600 nye aktionærer lægger vi derfor fra land med en stor portion medvind, og glæder os til at forsætte vores rejse som børsnoteret selskab, sammen med alle vores nye aktionærer,” oplyser direktør Anders Bundsgaard.

Ifølge Børsen står selskabet dog samtidig med et krav på 6,6 millioner kroner fra en tidligere kapitalejer.

Ifølge avisen har selskabet egentlig allerede indgået forlig på 2,2 millioner kroner med den pågældende.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Senior Projektleder til sundhedssektoren

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,