Bankdata ramt af nedbrud: Mindst fire danske mobil- og netbanker i problemer - se her om du er ramt

Kunder hos Sydbank, Jyske Bank og Alm. Brand oplever, at de har svært ved at tilgå bankernes net- og mobilbanker. Bankdata bekræfter fejlen, men understreger der ikke er tale om et større nedbrud. Selskabet kan endnu ikke give en tidshorisont for, hvornår driften bliver stabil.

Artikel top billede

Kunder hos Jyske Bank, Sydbank og Alm. Brand har hele fredag morgen rapporteret problemer med at tilgå de pågældende bankers net- og mobilbanker.

Derudover oplyser Sparekassen Sjælland-Fyn på Facebook, at banken også er ramt af nedbruddet.

Bankdata, der står bag it-systemerne for de tre bankers net- og mobilbanker bekræfter over for Computerworld, at der er et nedbrud, men understreger, at det ikke drejer sig om alle kunder i de fire banker.

"Lige nu er vores hold ved at undersøge, hvor alvorligt det er, og hvad vi gør ved det. Der er ikke tilbagemeldinger om, at alle er ramt. Jeg kan hverken be- eller afkræfte, at det drejer sig om alle kunder, men vi oplever kun, at det er sporadisk," siger Annette Ernst Lüdeking, presseansvarlig hos Bankdata til Computerworld, og tilføjer:

"Det er ikke hele systemet, der er ramt. Der er ikke tale om et major breakdown."

Endnu en bank ramt og flere kan være ramt

Bankdata driver it-systemer for 11 danske banker, og selskabet kan ikke afvise, at flere danske banker er ramt, men indtil videre, er der altså kun meldinger om, at det drejer sig om kunder hos Sydbank, Alm. Brand, Jyske Bank og Sparekassen Sjælland-Fyn.

Annette Ernst Lüdeking fortæller, at Bankdata endnu ikke ved, hvor lang tid det tager for de bankernes kunder kan opleve stabil drift igen, men understreger, at Bankdata plejer at udbedre fejlene inden for et par timer, når der ikke er tale om et stort nedbrud.

"Vi har ikke et stort nedbrud, så mit første bud er, at vi oppe igen i løbet af et par timer. Så hurtigt vi finder fejlen, kan vi lave en fejlretning på det. Det er noget, vi ordner ret hurtigt, men ret hurtigt er relativt, når man står som bankkunde og gerne vil hurtigt på. Det er selvfølgelig beklageligt," siger hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S