Apple på vej med helt ny udgave af Apple Maps - skal hente data fra millioner af iPhones

Apple er på vej med en fuld ombygning af kort-appen til iPhone, som fremover skal baseres på nye data.

Artikel top billede

Apple er på vej med en komplet ombygning af den i dag mest anvendte iPhone-app, nemlig kort-appen Apple Maps.

Ifølge TechCrunch vil Apple begynde at udrulle den nye Maps-app fra efteråret, når beta-versionen af iOS 12 bliver lanceret.

Den nye version af Maps kommer i første omgang kun at dække San Francisco-området, men skal udrulles herfra.

Der bliver tale om en komplet ombygning af kort-appen.

Blandt andet vil Apple anvende store mængder data indsamlet fra andre iPhones ‘i marken’ til at forbedre kort-oplevelsen, ligesom selskabet vil indsamle oplysninger, billeder og lignende fra dets egne biler, som skal køre rundt på veje stræder og måle op via sensorer, kameraer og lignende.

Ifølge TechChrunch bliver den nye Apple Maps responsive til ændringer, vejarbejde og lignende, ligesom den bliver langt mere detaljeret end den nuværende udgave.

Blandt andet vil der være detaljer om underlag, vegetation, søer, bassiner, fortov og lignende.

Ombygningen af kort-appen har været undervejs i fire år. Ifølge TechChrunch er det målet, at Apple helt vil frigøre sig fra data fra tredjepart til kortfunktionen.

“Vi vil forsøge at skabe det, som vi håber kan blive den bedste kort-app i verden. Det inkluderer opbygningen af al vores kort-data fra bunden,” siger Apples maps-chef, Eddy Cue, ifølge TechChrunch.

Mange forskellige kilder

I dag leveres kort-data i et miskmask af data fra hollandske TomTom samt af OpenStreetMap og andre leverandører.

Dette skyldes ifølge TechChrunch, at Apple var nødt til at lancere Maps i en fart for overhovedet at nå at komme med med en kort-app i et marked, der dengang blev domineret kraftigt af Google Maps.

I dag er Maps vigtig i en række funktioner og apps, som anvender lokations-bestemmelse i en eller anden udstrækning.

Ifølge Eddy Cue er det derfor nødvendigt, at Apple kender alle data, der indgår i kort-appen, ligesom selskabet selv skal kunne kvalitets-sikre data - ikke mindst i forhold til persondata.

Hertil kommer, at Apple er godt træt af, at rettelser, opdateringer og ændringer fra tredjeparts-leverandører ofte kræver et længere forløb af kommunikation mellem Apple og leverandørerne.

Det er ambitionen, at Maps skal kunne rettes og ændres på ganske få dage - og ikke måneder, som det ofte kan tage i dag.

“For slet ikke at tale om den potentielle konkurrence-fordel, som det kan give at bygge og opdatere trafik-data fra hundreder af milloner af iPhones fremfor at være afhængig af partner-data,” hedder det.

Apple giver over for TechChrunch som eksempel anlæggelsen af en ny vej.

Det er noget, der i dag tager lang tid at ændre, mens det i den kommende version af Maps vil kunne ændres nærmest i det øjeblik, den nye vej åbnes.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos