Apple på vej med helt ny udgave af Apple Maps - skal hente data fra millioner af iPhones

Apple er på vej med en fuld ombygning af kort-appen til iPhone, som fremover skal baseres på nye data.

Artikel top billede

Apple er på vej med en komplet ombygning af den i dag mest anvendte iPhone-app, nemlig kort-appen Apple Maps.

Ifølge TechCrunch vil Apple begynde at udrulle den nye Maps-app fra efteråret, når beta-versionen af iOS 12 bliver lanceret.

Den nye version af Maps kommer i første omgang kun at dække San Francisco-området, men skal udrulles herfra.

Der bliver tale om en komplet ombygning af kort-appen.

Blandt andet vil Apple anvende store mængder data indsamlet fra andre iPhones ‘i marken’ til at forbedre kort-oplevelsen, ligesom selskabet vil indsamle oplysninger, billeder og lignende fra dets egne biler, som skal køre rundt på veje stræder og måle op via sensorer, kameraer og lignende.

Ifølge TechChrunch bliver den nye Apple Maps responsive til ændringer, vejarbejde og lignende, ligesom den bliver langt mere detaljeret end den nuværende udgave.

Blandt andet vil der være detaljer om underlag, vegetation, søer, bassiner, fortov og lignende.

Ombygningen af kort-appen har været undervejs i fire år. Ifølge TechChrunch er det målet, at Apple helt vil frigøre sig fra data fra tredjepart til kortfunktionen.

“Vi vil forsøge at skabe det, som vi håber kan blive den bedste kort-app i verden. Det inkluderer opbygningen af al vores kort-data fra bunden,” siger Apples maps-chef, Eddy Cue, ifølge TechChrunch.

Mange forskellige kilder

I dag leveres kort-data i et miskmask af data fra hollandske TomTom samt af OpenStreetMap og andre leverandører.

Dette skyldes ifølge TechChrunch, at Apple var nødt til at lancere Maps i en fart for overhovedet at nå at komme med med en kort-app i et marked, der dengang blev domineret kraftigt af Google Maps.

I dag er Maps vigtig i en række funktioner og apps, som anvender lokations-bestemmelse i en eller anden udstrækning.

Ifølge Eddy Cue er det derfor nødvendigt, at Apple kender alle data, der indgår i kort-appen, ligesom selskabet selv skal kunne kvalitets-sikre data - ikke mindst i forhold til persondata.

Hertil kommer, at Apple er godt træt af, at rettelser, opdateringer og ændringer fra tredjeparts-leverandører ofte kræver et længere forløb af kommunikation mellem Apple og leverandørerne.

Det er ambitionen, at Maps skal kunne rettes og ændres på ganske få dage - og ikke måneder, som det ofte kan tage i dag.

“For slet ikke at tale om den potentielle konkurrence-fordel, som det kan give at bygge og opdatere trafik-data fra hundreder af milloner af iPhones fremfor at være afhængig af partner-data,” hedder det.

Apple giver over for TechChrunch som eksempel anlæggelsen af en ny vej.

Det er noget, der i dag tager lang tid at ændre, mens det i den kommende version af Maps vil kunne ændres nærmest i det øjeblik, den nye vej åbnes.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS