Rygterne tager til: Næste måned er Nvidia klar med gamer-grafikkortet over dem alle

Efter snart to år med GTX 1080 kortet i toppen af selskabets line-up tyder meget på, at en afløser er på vej.

Artikel top billede

Afløseren til Nvidias GTX 1080 grafikkort synes at være på vej

Nvidias førende grafikkort, GeForce GTX 1080-serien, har regeret i toppen af producentens portefølje i over to år. Lang tid for et grafikkort, men en afløser synes nu at være på vej i august måned.

Ifølge The Verge, har Nvidia udsendt invitationer til et pc-relateret event den 21. august. Et event som dermed vil passe med dagen, hvor årets udgave af Gamescom-messen, vil åbne dørene.

Et andet Nvidia event den dag, under overskriften ’NVIDIA’s Next Generation Mainstream GPU’, givetvis et GeForce GTX 1180 kort, er også blevet rygtet til en debut den dag.

Se også: Priserne på grafikkort på vej ned igen efter lang tids pris-stigninger: Prisfald på op til 26 procent

Nvidias CEO, har ellers tidligere afskrevet en ny generation af GeForce-kort, i den nærmeste fremtid, men rygterne styrkes af, at en produktchef fra Lenovo forrige uge nævnte, at GeForce GTX 11 serien er på vej til selskabet gaming-maskiner.

Samtidig er billeder af et fremtidigt Nvidia produkt blevet lækket forrige uge, hvor et grafikkort med GDDR6 VRAM-moduler ombord indikerer, at her er tale om et næste generations produkt.

RAM-producenten Micron indledte i sidste uge massefremstillingen af de første GDDR6-moduler – en lynhurtig RAM-type som skal afløse den aldrende GDDR5-teknologi.

Nvidias rygtede GTX 1180 grafikkort forventes at kunne afvikle spil i fuld 4K-opløsning med op til 144 Hz refresh-rate.

Dermed vil den kunne levere den fornødne grafiske regnekraft til at følge med de første 4K skærme fra Acer og Asus, som begge understøtter HDR, G-Sync samt 144Hz frekvenser.

Læs også: Nvidia og AMD får ny konkurrent: Nu vil Intel springe ud som grafikkort-producent

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job