Mystisk fejl får Samsung-telefoner til at sende fotos – uden at brugerne aner det

Flere brugere melder om problemer med Samsungs besked-app på Galaxy S9 samt S9+ telefonerne.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Flere bekymrende meldinger peger på, at visse Samsung-telefoner sender billeder fra fotogalleriet til tilfældige kontakter.

Problemet er dukket op på en stribe foraer herunder Reddit og selskabets officielle supportforum, skriver The Verge som referer til Android-bloggen Android Central.

Der beretter en bruger om, hvordan han opdagede, at hans Samsung-smartphone af egen drift delte hele telefonens fotogalleri med hans kæreste.

Billederne blev sendt via Samsungs standard-app til beskeder ’Messages’ også kendt som ’Beskeder’ på danske versioner af Samsungs smartphones.

Ifølge meldingerne bliver afsenderne af de mange fotobeskeder ikke orienterede omkring de mange overførte filer. I deres besked-app fremgår det nemlig ikke, at filerne er blevet afsendt.

En talsperson fra Samsung anerkender meldingerne overfor The Verge og understreger, at teknikere er i gang med at undersøge problemets omfang.

De berørte telefoner er indtil videre kun Samsungs Galaxy S9 og Galaxy S9+ modeller, selvom øvrige modeller ikke kan udelukkes endnu.

Læs også: Test af Samsungs to nye S9-telefoner: Ikke værd at hidse sig op over

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS