Morgen-briefing: Egmont tror på nichesejr over Amazon / Facebook kom til at annulllere blokering for hundredetusindvis af brugere / Velux: Fremtidens vindue ‘tænker og handler selv

Egmont tror på nichesejr over Amazon. Facebook kom til at annulllere blokering for hundredetusindvis af brugere. Velux: Fremtidens vindue ‘tænker og handler selv’. Plantronics køber Polycom.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Egmont tror på nichesejr over Amazon

Egmont Publishing ruster til sig at modtage Amazon i Danmark med en nichestrategi, skriver Børsen.

Niche-strategien skal gøre Egmont til markedsleder indenfor udvalgte varekategorier, hedder det.

“Selvfølgelig ville Amazon kunne blive en direkte konkurrent, hvis de ønsker det. Men når vi kigger på dem og ser, hvad de har gjort, har vi ikke set dem være en rendyrket nichespiller endnu. Vi tror ikke, at de ville ønske at blive specialist i hvert enkelt land,” siger direktør Torsten Bjerre Rasmussen til avisen.

Facebook kom til at annulllere blokering for hundredetusindvis af brugere

Facebook er på grund af en fejl kommet til at annullere de blokeringer, som som 800.000 brugere ellers har anvendt til at blokere for andre brugere, der dermed ikke kan kontakte dem via Messenger og andet.

Facebook kalder i dette opslag fejlen for en ‘blocking bug’

“Buggen var aktiv mellem 29. maj og 5. juni,” skriver Facebook.

Velux: Fremtidens vindue ‘tænker og handler selv’

Vindues-producenten Velux meddeler, at det er klar med et slags selv-tænkende vindues-system med navnet Velux Active.

Systemet sørger på baggrund af vejrudsigten og forskellige sensorer for at åbne og lukke vinduer, køre persienner og markiser frem og tilbage den slags, hvilket jo ifølge Velux vil forbedre indeklimaet.

Desuden kan funktionerne styres via en app fra vinduesejernes smartphones.

Plantronics køber Polycom

Headset-producenten Plantronics overtager konkurrenten Polycom i en stor handel til to milliarder dollar.

“Plantronics tilbyder nu en portefølje af integrerede, intelligente løsninger uden sidestykke, som dækker over headset, software, telefoner, koncerence-udstyr og cloud-tjenester,” lyder det i måske lidt svulstig stil fra det amerikanske firma.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S