Morgen-briefing: Egmont tror på nichesejr over Amazon / Facebook kom til at annulllere blokering for hundredetusindvis af brugere / Velux: Fremtidens vindue ‘tænker og handler selv

Egmont tror på nichesejr over Amazon. Facebook kom til at annulllere blokering for hundredetusindvis af brugere. Velux: Fremtidens vindue ‘tænker og handler selv’. Plantronics køber Polycom.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Egmont tror på nichesejr over Amazon

Egmont Publishing ruster til sig at modtage Amazon i Danmark med en nichestrategi, skriver Børsen.

Niche-strategien skal gøre Egmont til markedsleder indenfor udvalgte varekategorier, hedder det.

“Selvfølgelig ville Amazon kunne blive en direkte konkurrent, hvis de ønsker det. Men når vi kigger på dem og ser, hvad de har gjort, har vi ikke set dem være en rendyrket nichespiller endnu. Vi tror ikke, at de ville ønske at blive specialist i hvert enkelt land,” siger direktør Torsten Bjerre Rasmussen til avisen.

Facebook kom til at annulllere blokering for hundredetusindvis af brugere

Facebook er på grund af en fejl kommet til at annullere de blokeringer, som som 800.000 brugere ellers har anvendt til at blokere for andre brugere, der dermed ikke kan kontakte dem via Messenger og andet.

Facebook kalder i dette opslag fejlen for en ‘blocking bug’

“Buggen var aktiv mellem 29. maj og 5. juni,” skriver Facebook.

Velux: Fremtidens vindue ‘tænker og handler selv’

Vindues-producenten Velux meddeler, at det er klar med et slags selv-tænkende vindues-system med navnet Velux Active.

Systemet sørger på baggrund af vejrudsigten og forskellige sensorer for at åbne og lukke vinduer, køre persienner og markiser frem og tilbage den slags, hvilket jo ifølge Velux vil forbedre indeklimaet.

Desuden kan funktionerne styres via en app fra vinduesejernes smartphones.

Plantronics køber Polycom

Headset-producenten Plantronics overtager konkurrenten Polycom i en stor handel til to milliarder dollar.

“Plantronics tilbyder nu en portefølje af integrerede, intelligente løsninger uden sidestykke, som dækker over headset, software, telefoner, koncerence-udstyr og cloud-tjenester,” lyder det i måske lidt svulstig stil fra det amerikanske firma.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S