Stor undersøgelse: Hvad giver dig størst arbejdsglæde?

Kampen om dygtige it-folk er som bekendt intens, men skal de lokkes med bonus og fryns? Det undersøger Computerworld og it-jobbank lige nu i en stor kortlægning af Danmarks it-folk.

Artikel top billede

(Foto: +38163208618 / Miodrag Gajic)

Kampen om dygtige it-folk er som bekendt intens, men skal de lokkes med bonus og fryns? Det undersøger Computerworld og it-jobbank lige nu i en stor kortlægning af Danmarks it-folk.

I modsætning til nogle af verdens it-giganter, der tilbyder ekstravagante frynsegoder, fokuser den danske it-branche hovedsaligt på fast månedsløn og gode pensionsordninger, når de forsøger at tiltrække it-kandidater.

Men er det en antagelse, som danske it-virksomheder bør gøre op med? Er der belæg for at konkludere at arbejdsglæde og trivsel i højere grad hænger sammen med sammenhold og arbejdsopgaver på arbejdspladsen?

Hvad er vigtigst for dig? Giv din holdning til kende, og deltag i undersøgelsen her.

Undersøgelsen er anonym og tager kun 5 minutter. Som tak har du mulighed for at deltage i lodtrækningen om et gavekort på 2.000 kr. til en valgfri restaurant.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect