Nye graveregler kan sætte skub i udrulningen af fiber til danskerne

1. juli trådte nye regler for gravning af mindre render til nedlægning af fiber-kabler i kraft. Reglerne stammer fra teleforliget. Og de kan være med til at sætte mere skub på udrulning af fiber til danskerne.

Artikel top billede

Det er knap en uge siden, at der trådte nye graveregler i kraft herhjemme.

De nye regler gør, at fiberselskaberne vil kunne levere fibernet 10 dage hurtigere, mener Torben Poulsen, koncerndirektør i Danmarks største fiberselskab, SE, til Finans.

“Det har været et irritationsmoment at skulle søge gravetilladelser, når man blot skal grave fiberkabler fra vejen og ind til et hus. Det har forsinket vores tilslutninger af nye kunder, hvilket er ekstremt vigtigt for vores forretning,” siger han til avisen.

Det er op til de enkelte kommuner at bestemme, om de vil tage de nye regler til sig.

Reglerne stammer fra teleforliget.

Her står der, at:

“Regeringen vil give kommunerne mulighed for at anvende anmeldelsesprocedurer frem for ansøgningsprocedurer, når der er tale om mindre og kortvarige gravearbejder.og de gør, at kommunerne har mulighed for at fjerne kravet om, at el- og teleselskaber skal søge om tilladelse til at grave mindre render - typisk til tilslutning af fiberkabler til huse på en vej.”

Du finder teleforliget her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S