Apple klar med ny opdatering af Macbook Pro-computere: Får nye kraftfulde processorer og et helt nyt tastatur

Nu kan du få en Macbook Pro med en seks-kernet-processor og et nyt og mindre støjende tastatur. .

Artikel top billede

Apples Macbook Pro-computere er netop blevet opdateret med helt nye processorer, en ny tastatur-type og Apples egen true-tone-skærmteknologi.

De opdaterede computere er nu blevet udstyret med Intels 8. generations Core-processor.

Det betyder, at 15-tommer udgaven af Macbook Pro nu kan købes med en seks-kernet processor. Indtil videre har fire kerner været maksimum

Den mindre 13-tommer udgave er nu også for første gang tilgængelig med en quad-core-processor.

Opdateringen betyder, at 15-tommer-udgaven og 13-tommer-udgaven nu henholdsvis bliver op til 70 procent hurtigere og dobbelt så hurtig som de forrige udgaver.

Samtidig understøtter Macbook Pro-linjen nu 32 gb ram. Computerne har ellers indtil nu været begrænset til 16 gb ram.

De nye processor og den forøgede ram-kapacitet vil uundgåeligt gøre de nye computere med strømslugende, og derfor er de også blevet udstyret med et større batteri, hvilket betyder at batteritiden vil være uforandret på 11 timer.

Udskældt tastatur bliver udskiftet

Det såkaldte butterfly-tastatur på Apples Macbook og Macbook Pros har været under hård kritik for at være upålideligt, støjende og fejlbehæftet.

Så sent som i sidste måned anlagde en række forbrugere et kollektivt søgsmål mod Apple, hvor de krævede at få pengene tilbage for deres computere med butterfly-tastatur.

Derfor vil det givetvis glæde mange Mac-brugere, at Apple udstyrer de nye computere med en ny tredje-generations udgave af butterfly-tastaturet, der ifølge Apple skulle være mere støjsvagt.

Sidst men ikke mindst bliver Apples true-tone-skærmteknologi nu for første gang tilgængelig på Mac-computere. Teknologien tilpasser farverne på skærmen til lyset i det rum, hvor brugeren opholder sig, og hidtil har teknologien kun været brugt på Phones og iPads.

En 13-tommer Macbook Pro med quad-core-processor og true-tone-skærm teknologi koster 15.990 kroner i 256 gb-udgaven og 17.799 kroner i 512 udgaven.

15-tommer-udgaven med en seks-kernet processor koster 21.490 kroner for 256 gb og 24.999 for 512 gb.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job