Erik Damgaard-firma lander underskud og nedjusterer dramatisk: Aktiekursen styrtdykker

Erik Damgaards NPinvestor.com har problemer med at sluse nye kunder ind på selskabets handelsplatform og nedjusterer forventningerne til de kommende tre år. Aktiekursen er på få timer faldet med 34 procent.

Artikel top billede

Erik Damgaard-selskabet NPinvestor nedjusterer forventningerne til resultaterne i de kommende år.

Det skyldes ifølge selskabets netop offentliggjorte halvårsregnskab problemer med at få sluset nye kunder ind på selskabets handelsplatform Straticator.

Du finder NPinvestors halvårsregnskab her.

“Som tidligere udmeldt har det ikke været muligt for selskabet at åbne for nye kunder på handelsplatformen Straticator med den tidshorisont, som var planlagt. Dette har resulteret i forskydninger i forhold til tidligere udmeldte forventninger til indtjening og resultat før skat,” lyder det fra NPinvestor i denne meddelelse.

NPinvestor tabte i årets første seks måneder knap 2,7 millioner kroner.

Det begrunder selskabet blandt andet med ‘forskydninger’ samt opstartsudgifter, ligesom selskabet tog noget længere om at blive børsnoteret end forventet.

“Resultatet skal ses i lyset af at blandt andet ovennævnte forskydninger, ekstraordinære omkostninger i forbindelse med det forlængede udbud i såvel 2017 og 2018 og børsnoteringen som blev gennemført i regnskabsåret 2018 januar mod forventet november 2017 samt etablering af fondsmæglerselskab og deraf relaterede aktiviteter,” lyder det fra NPinvestor.

NPinvestor forventer nu et underskud før skat for hele 2018 på mellem 6,3 millioner og 6,6 millioner kroner.

Selskabet nedjusterer også forventningerne til både 2019 og 2020. Herefter forventer selskabet, at det hele vil rette sig igen.

NPinvestor - der har seks medarbejdere - blev børsnoteret på minibørsen First North i januar efter en noget rodet affære, som du kan læse mere om her: Erik Damgaard-selskab børsnoteres efter langt tilløb

Siden er Jan Svane Mathiesen blev ansat som administrerende direktør.

Styrtdykker

De nedjusterede forventninger fik mandag eftermiddag NPinvestors aktiekurs til at styrtdykke markant.

Aktiekursen dykkede mandag fra kurs 8,75 til 5,7 - et fald på hele 34,86 procent.

Erik Damgaard præsenterede Straticator for fem år siden. Det er en aktiehandelsløsning med mulighed for nemt at sætte en slags handelsrobot op efter egne ønsker.

I systemet kan investorer desuden efterligne andre investorer ved automatisk at kopiere deres handler i det, som man kalder for ‘copy trading.’

Det kan du læse mere om her: Erik Damgaard klar med længe ventet it-system.

Erik Damgaard står desuden bag det cloud-baserede økonomisystem Uniconta, som han har store forventninger til.

Det kan du læse mere om her: Erik Damgaard klar med nyt økonomisystem: Jeg er back in business.

Læs også:

Værdiansættes tårnhøjt: Stor risiko i at sætte sine penge i små tech-firmaer på First North

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job