Netcompany om problematisk boligstøttesystem: "Løsningen kører overordnet set som forventet"

Interview: Netcompany forventer fortsat at modtage 94 millioner kroner fra Udbetaling Danmark som betaling for det nye boligstøttesystem. "Indtil videre har jeg ikke nogen forventninger til ændringer i kontrakten udover de mindre ændringer, der typisk kommer i sådan et projekt her," siger Jesper Brandt Fredenslund fra Netcompany.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Netcompany ikke mener, at der er store problemer med det nye boligstøttesystem
  • Find ud af hvad selskabets holdning er til det eventuelle kompensationsspørgsmål
  • Indblik i samarbejdet mellem Netcompany og Udbetaling Danmark
1.091
5:30 min
Computerworld har afsløret en række problemer i forbindelse med idriftsættelsen af det nye boligstøttesystem, der har kørt siden 27. marts.

Som konsekvens af udfordringerne har 3.000 borgere i april og maj fået udbetalt boligstøtte til deres Nemkonto i stedet for over huslejen, som de skulle have haft, ligesom 3.000 andre borgere i maj og juni har modtaget boligstøtte op til to dage for sent.

2.000 ansøgninger om boligstøtte har overskredet sagsbehandlingsfristen på 13 uger, og systemet har siden det gik i luften behandlet under halvdelen af det antal ansøgninger, der blev behandlet i den tilsvarende periode sidste år.

Netcompany, der har leveret boligstøttesystemet til Udbetaling Danmark, slår imidlertid fast, at problemer af den karakter er helt normale for et it-system af den størrelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S