Netcompany om problematisk boligstøttesystem: "Løsningen kører overordnet set som forventet"

Interview: Netcompany forventer fortsat at modtage 94 millioner kroner fra Udbetaling Danmark som betaling for det nye boligstøttesystem. "Indtil videre har jeg ikke nogen forventninger til ændringer i kontrakten udover de mindre ændringer, der typisk kommer i sådan et projekt her," siger Jesper Brandt Fredenslund fra Netcompany.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Netcompany ikke mener, at der er store problemer med det nye boligstøttesystem
  • Find ud af hvad selskabets holdning er til det eventuelle kompensationsspørgsmål
  • Indblik i samarbejdet mellem Netcompany og Udbetaling Danmark
1.091
5:30 min
Computerworld har afsløret en række problemer i forbindelse med idriftsættelsen af det nye boligstøttesystem, der har kørt siden 27. marts.

Som konsekvens af udfordringerne har 3.000 borgere i april og maj fået udbetalt boligstøtte til deres Nemkonto i stedet for over huslejen, som de skulle have haft, ligesom 3.000 andre borgere i maj og juni har modtaget boligstøtte op til to dage for sent.

2.000 ansøgninger om boligstøtte har overskredet sagsbehandlingsfristen på 13 uger, og systemet har siden det gik i luften behandlet under halvdelen af det antal ansøgninger, der blev behandlet i den tilsvarende periode sidste år.

Netcompany, der har leveret boligstøttesystemet til Udbetaling Danmark, slår imidlertid fast, at problemer af den karakter er helt normale for et it-system af den størrelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job