Godt nyt til it-administratorerne: Microsoft dropper delta-opdateringerne til Windows 10

Microsoft stopper med at udsende delta-opdateringer til Windows 10. Istedet satser selskabet på de helt store og de helt små opdateringer.

Artikel top billede

Microsoft skrinlægger en af de tre opdateringstyper, som selskabet anvender til Windows 10, nemlig de såkaldte delta-updates.

Det kommer til at ske fra februar 2019, hvor selskabet vil udsende den allersidste af delta-opdateringerne i forbindelse med denne måneds patch tuesday, som finder sted 12. februar.

Delta-opdateringerne er Microsofts mellem-niveau af opdateringer, som ligger imellem de to yderpoler, nemlig ‘full’ og ‘express.’

Microsoft anvender med Windows 10 en akumuleret model, der betyder, at alle opdateringer bygger på de foregående opdateringer. Det vil sige, at man er tvunget til at installere alle foregående opdateringer, hvis man skal installere en ny.

Delta-opdateringerne indeholder typisk kun de nye komponenter, som er kommet til siden den seneste opdatering en måned tidligere, mens ‘full’-opdateringerne indeholder hele pakken.

Express indeholder kun de ændrede filer i en given komponent og ikke andet og er derfor den mindste opdaterings-type, som Microsoft arbejder med.

Foretrækker express

Ifølge selskabet foretrækker langt de fleste it-administratorer og it-afdelingerne derfor express-opdateringerne, da de er nemmere at arbejde med og hurtigere at installere.

En express-opdatering typisk mellem 150MB og 200MB, mens en delta-opdatering typisk er på mellem 300MB og 500MB.

“Express-opdateringerne er meget mindre, og det vil reducere kompleksiteten for it-administratorerne, at vi nu forenkler mulighederne,” lyder det fra Microsoft.

“Delta-opdateringerne blev oprindeligt skabt, fordi protokollen bag express-opdateringer kun var tilgængelig for enheder, der var direkte forbundet med Windows Update eller Windows Server Update Services,” skriver Microsoft i denne blogpost.

Læs også:

Windows 10 er ved at tage pusten fra it-afdelingerne: Sæt lancerings-tempoet ned og forlæng supporten

Microsofts mange opgraderinger af Windows 10 koster virksomheder kassen

Gartner: Virksomheder bør kræve to års Windows 10-support af Microsoft

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job