DIBS har revolutioneret din online-handel: ”Vi er sat i verden, for at gøre det så let som muligt”

For tyve år siden debuterede en af landets første netbetalingstjenester. Siden er udviklingen eksploderet.

Artikel top billede

Netbetalingstjenesten DIBS fejrer tyve års jubilæum.

I juli 1998 blev kimen lagt, til hvad der skulle blive en af danskernes foretrukne betalingsmetoder, når der skal handles på nettet.

Dengang blev betalingsvirksomheden One2one a/s grundlagt, forløberen til det, der i 2004 skulle blive DIBS, Dansk Internet Betalings System.

Nu opererer selskabet i Danmark, Sverige, Norge og Finland og servicerer over 25.000 virksomheder med betalinger i over 20 lande.

”I det fysiske erhvervsliv er 20 år jo ingen tid, men på internettet er det snart sagt en æra. Faktisk er vi ældre end selv Google og kom næsten 7 år før Facebook. Det tør siges, at der kan ske meget på to årtier - og det er der også hos os og dansk e-handel,” siger Henriette Høyer, salgsdirektør hos DIBS til Computerworld.

I 2014 blev DIBS opkøbt af Nets, for at styrke selskabets position indenfor netop nethandel.

"Da vi i Nets ønskede at udvide fokus på e-com i 2014, var vi på udkig efter nogen, der havde styr på nettet, hvilket ledte til opkøbet af DIBS. Det vægtede højt, at DIBS netop har været med til at forme udviklingen i markedet og bliver set som lidt af en institution i e-handelsbranchen. Stort set alle danskere er dagligt i berøring med DIBS, når de foretager onlinebetalinger, så det er nærliggende at kalde DIBS for folkeeje. DIBS er for nettet, hvad Dankortterminalen er for 'den virkelig verden'", siger Asger Hattel, Group Executive Vice President hos Nets.

Se også: Nets fusionerer med tysk konkurrent i kæmpe-fusion: "Vi ønsker at ekspandere og være med til at forme den europæiske betalingsindustri"

Stadigt enklere

Igennem de to årtier har udviklingen indenfor netbetalinger været entydig: eksplosiv vækst år for år. Der skulle gå 15 år, før den første milliard transaktioner på nettet blev rundet, men bare tre år, før den næste milliard blev opnået.

Mens antallet af netbetalinger fortsat stiger, stræber DIBS efter at gøre det stadigt enklere at betale for varer og tjenester på nettet.

”Rejsen har handlet om at bryde de barrierer, som brugerne støder på – Vi er sat i verden for at gøre det så let som muligt,” siger Henriette Høyer om selskabets fokus på enkelhed i betalingerne.

Ambitionen er, at forbrugerne skal kunne foretage køb med bare et klik. ”Det skal gøres endnu nemmere med vores nye betalingsplatform Easy. Her er det ikke bare kort-oplysninger der gemmes og overføres, men også adresse oplysninger,” forklarer hun.

Jo enklere betalingsforløbet er, des bedre er det for e-butikkerne understreger hun: ”Det er noget webshops kan lide, for de får konverteret meget mere”.

Europæisk ekspansion

Fremadrettet vil DIBS og Nets udvide forretningen mod flere europæiske markeder, igennem den foreliggende fusion med tyske Concardis.

Fusionen er i øjeblikket til godkendelse hos EU’s konkurrencemyndigheder og forventes gennemført inden årets udgang.

Se også: Apple Pay kan være ulovlig i Norge - blokerer for andre betalingsløsninger

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S