DIBS har revolutioneret din online-handel: ”Vi er sat i verden, for at gøre det så let som muligt”

For tyve år siden debuterede en af landets første netbetalingstjenester. Siden er udviklingen eksploderet.

Artikel top billede

Netbetalingstjenesten DIBS fejrer tyve års jubilæum.

I juli 1998 blev kimen lagt, til hvad der skulle blive en af danskernes foretrukne betalingsmetoder, når der skal handles på nettet.

Dengang blev betalingsvirksomheden One2one a/s grundlagt, forløberen til det, der i 2004 skulle blive DIBS, Dansk Internet Betalings System.

Nu opererer selskabet i Danmark, Sverige, Norge og Finland og servicerer over 25.000 virksomheder med betalinger i over 20 lande.

”I det fysiske erhvervsliv er 20 år jo ingen tid, men på internettet er det snart sagt en æra. Faktisk er vi ældre end selv Google og kom næsten 7 år før Facebook. Det tør siges, at der kan ske meget på to årtier - og det er der også hos os og dansk e-handel,” siger Henriette Høyer, salgsdirektør hos DIBS til Computerworld.

I 2014 blev DIBS opkøbt af Nets, for at styrke selskabets position indenfor netop nethandel.

"Da vi i Nets ønskede at udvide fokus på e-com i 2014, var vi på udkig efter nogen, der havde styr på nettet, hvilket ledte til opkøbet af DIBS. Det vægtede højt, at DIBS netop har været med til at forme udviklingen i markedet og bliver set som lidt af en institution i e-handelsbranchen. Stort set alle danskere er dagligt i berøring med DIBS, når de foretager onlinebetalinger, så det er nærliggende at kalde DIBS for folkeeje. DIBS er for nettet, hvad Dankortterminalen er for 'den virkelig verden'", siger Asger Hattel, Group Executive Vice President hos Nets.

Se også: Nets fusionerer med tysk konkurrent i kæmpe-fusion: "Vi ønsker at ekspandere og være med til at forme den europæiske betalingsindustri"

Stadigt enklere

Igennem de to årtier har udviklingen indenfor netbetalinger været entydig: eksplosiv vækst år for år. Der skulle gå 15 år, før den første milliard transaktioner på nettet blev rundet, men bare tre år, før den næste milliard blev opnået.

Mens antallet af netbetalinger fortsat stiger, stræber DIBS efter at gøre det stadigt enklere at betale for varer og tjenester på nettet.

”Rejsen har handlet om at bryde de barrierer, som brugerne støder på – Vi er sat i verden for at gøre det så let som muligt,” siger Henriette Høyer om selskabets fokus på enkelhed i betalingerne.

Ambitionen er, at forbrugerne skal kunne foretage køb med bare et klik. ”Det skal gøres endnu nemmere med vores nye betalingsplatform Easy. Her er det ikke bare kort-oplysninger der gemmes og overføres, men også adresse oplysninger,” forklarer hun.

Jo enklere betalingsforløbet er, des bedre er det for e-butikkerne understreger hun: ”Det er noget webshops kan lide, for de får konverteret meget mere”.

Europæisk ekspansion

Fremadrettet vil DIBS og Nets udvide forretningen mod flere europæiske markeder, igennem den foreliggende fusion med tyske Concardis.

Fusionen er i øjeblikket til godkendelse hos EU’s konkurrencemyndigheder og forventes gennemført inden årets udgang.

Se også: Apple Pay kan være ulovlig i Norge - blokerer for andre betalingsløsninger

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse