IBM har fundet nye kunder på gammelt marked: "Mange så driftsmarkedet som en stagnerende forretning for tre til fem år siden"

Interview: Driftsmarkedet så ud til at være stagneret, men med to store outsourcing-aftaler i Norden som katalysator satser IBM igen stort på markedet. Det amerikanske selskab har opdaget et nyt kundesegment, og aftalerne giver samtidig mulighed for cloud-transformationer.

Artikel top billede

Henrik Tang Hedegaard, nordisk direktør hos IBM, mener, at der er en håndfuld muligheder tilbage i Norden i forhold til at lave store outsourcing-aftaler. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan de nordiske outsourcing-aftaler har igangsat en trend hos IBM
  • Indsigt i forretningsmuligheder i overtage den drift andre, selskaber ikke længere ønsker
  • Indblik i hvordan driftsmarkedet også understøtter cloud-transformationen hos kunderne
  • Se Henrik Tang Hedegaard kortlægge de tilbageværende muligheder på det nordiske marked
  • Lær hvad IBM kigger efter, når selskabet skal indgå en driftsaftale
1.213
6:15 min
Går man et par år tilbage, er det sandsynligvis de færreste, som ville pege på, at der fremadrettet kunne laves nye store forretninger på driftsmarkedet.

Men det går ikke altid som forventet.

IBM har alligevel valgt gå den vej, fordi der har åbnet sig nye muligheder på markedet for det amerikanske selskab.

"Mange så driftsmarkedet som en stagnerende forretning for tre til fem år siden," siger IBM's nordiske topchef, Henrik Tang Hedegaard, til Computerworld, inden han uddyber:

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,