IBM har fundet nye kunder på gammelt marked: "Mange så driftsmarkedet som en stagnerende forretning for tre til fem år siden"

Interview: Driftsmarkedet så ud til at være stagneret, men med to store outsourcing-aftaler i Norden som katalysator satser IBM igen stort på markedet. Det amerikanske selskab har opdaget et nyt kundesegment, og aftalerne giver samtidig mulighed for cloud-transformationer.

Artikel top billede

Henrik Tang Hedegaard, nordisk direktør hos IBM, mener, at der er en håndfuld muligheder tilbage i Norden i forhold til at lave store outsourcing-aftaler. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan de nordiske outsourcing-aftaler har igangsat en trend hos IBM
  • Indsigt i forretningsmuligheder i overtage den drift andre, selskaber ikke længere ønsker
  • Indblik i hvordan driftsmarkedet også understøtter cloud-transformationen hos kunderne
  • Se Henrik Tang Hedegaard kortlægge de tilbageværende muligheder på det nordiske marked
  • Lær hvad IBM kigger efter, når selskabet skal indgå en driftsaftale
1.213
6:15 min
Går man et par år tilbage, er det sandsynligvis de færreste, som ville pege på, at der fremadrettet kunne laves nye store forretninger på driftsmarkedet.

Men det går ikke altid som forventet.

IBM har alligevel valgt gå den vej, fordi der har åbnet sig nye muligheder på markedet for det amerikanske selskab.

"Mange så driftsmarkedet som en stagnerende forretning for tre til fem år siden," siger IBM's nordiske topchef, Henrik Tang Hedegaard, til Computerworld, inden han uddyber:

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S