IBM har fundet nye kunder på gammelt marked: "Mange så driftsmarkedet som en stagnerende forretning for tre til fem år siden"

Interview: Driftsmarkedet så ud til at være stagneret, men med to store outsourcing-aftaler i Norden som katalysator satser IBM igen stort på markedet. Det amerikanske selskab har opdaget et nyt kundesegment, og aftalerne giver samtidig mulighed for cloud-transformationer.

Artikel top billede

Henrik Tang Hedegaard, nordisk direktør hos IBM, mener, at der er en håndfuld muligheder tilbage i Norden i forhold til at lave store outsourcing-aftaler. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan de nordiske outsourcing-aftaler har igangsat en trend hos IBM
  • Indsigt i forretningsmuligheder i overtage den drift andre, selskaber ikke længere ønsker
  • Indblik i hvordan driftsmarkedet også understøtter cloud-transformationen hos kunderne
  • Se Henrik Tang Hedegaard kortlægge de tilbageværende muligheder på det nordiske marked
  • Lær hvad IBM kigger efter, når selskabet skal indgå en driftsaftale
1.213
6:15 min
Går man et par år tilbage, er det sandsynligvis de færreste, som ville pege på, at der fremadrettet kunne laves nye store forretninger på driftsmarkedet.

Men det går ikke altid som forventet.

IBM har alligevel valgt gå den vej, fordi der har åbnet sig nye muligheder på markedet for det amerikanske selskab.

"Mange så driftsmarkedet som en stagnerende forretning for tre til fem år siden," siger IBM's nordiske topchef, Henrik Tang Hedegaard, til Computerworld, inden han uddyber:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S