Et presset Mærsk jagter nye digitale vækstmuligheder: ”Vores vision er, at international handel skal være lige så simpel og effektiv som at bestille en Uber"

Mærsk er ved at ruste sig til en fremtid, hvor konkurrenterne kan blive de store tech-giganter. Computerworld har besøgt den hæderkronedes virksomheds vækstenhed, Mærsk Growth.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i Mærsks digitale vækst strategi
  • Blive klogere på Mærsk visioner for international handel og shipping
  • Få svar på hvlike typer startups Mærsk gerne vil investere i
1.251
6:15 min
Engang var Mærsk et guldrandet papir. En sikker investering for hr og fru Danmark.

Men faldende fragtrater har betydet, at den gamle kæmpe har haft røde tal på bundlinjen, mens aktiekursen alene i løbet af det seneste år er faldet med knap 35 procent.

Derfor er Mærsk netop nu i gang med en omstilling, hvor selskabet opruster digitalt og samtidig bevæger sig væk fra tidligere tiders konglomerat-tankengang.

Senest er olie- og gas-forretningen og medejerskabet af Dansk Supermarked blevet solgt fra, og i stedet er Mærsk nu fuldt fokuseret på logistik- og container-drift.

I spidsen af bestyrelsen er kommet danske Jim Hagemann Snabe, der er tidligere CEO for SAP, og samtidig er der blevet tage en række digitale vækstinitiativer, som blandt andet skal ruste Mærsk til en fremtid, hvor virksomheden kan blive udfordret af de store amerikanske tech-giganter.

"Det er en kamp om, hvem der først kan begge dele. Er det Google, der lærer den fysiske verden ved at komme ind i bilerne og ind i husene, eller er det A.P. Møller-Mærsk eller Siemens, der lærer den digitale verden, så de har alle dataene og kan udnytte dem på en ny måde. Det bliver krigen. Dem, der kommer på den kombination, vil opleve en ekspotentiel kurve,” sagde Jim Hagemann Snabe sidste år, da han deltog i en konference på Copenhagen Business School.

Læs også: Mærsk-formand Jim Snabe er klar til krig mod tech-giganterne - den mest omstillingsparate vinder

Et af de nye initiativer, som Mærsk har taget er vækst-enheden Mærsk Growth, der blev skabt i januar 2017.

Et tiltag der skal sikre, at virksomheden kan finde frem til nye digitale forretningsmuligheder.

”Vores opgave i Growth er at skabe ny vækst,” siger Natasha Friis Saxberg, head of technology i Mærsk Growth, til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Everllence

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S