Manglende definition af kritisk infrastruktur i Danmark møder massiv kritik: "Ser man på FN’s liste over lande med den bedste it-sikkerhed, så ligger vi ikke engang i top 10"

Danmark mangler en klar definition af, hvad der er kritisk infrastruktur i tilfælde af et cyberangreb. Sådan lyder kritikken fra to sikkerhedseksperter, der mener, at definitionerne burde have været på plads for længe siden.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor er det afgørende med en definition af kritisk infrastruktur
  • Hvem har ansvaret for at lave definitionen
  • Hvorfor det kan blive problematisk at udarbejde en definition
997
5 min
Hvilke dele af den danske infrastruktur er mest kritisk at beskytte, hvis Danmark bliver ramt af et cyberangreb? Er det DSB, varmeværkerne, TDC's netværk eller alle tre? De spørgsmål mangler vi stadig at få besvaret.

Selvom regeringen i maj fremlagde en ny strategi for cyber og informationssikkerhed, så mangler der fortsat en fælles definition på, hvad der kan karakteriseres som mest kritisk infrastruktur.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet