Flemming er superbruger af Sundhedsplatformen: “Jeg har aldrig følt mig ‘super’ - jeg har mere været psykolog for mine kolleger

Psykolog Flemming Rasmussen er dybt skuffet over Sundhedsplatformen, som han bruger dagligt. Samtidig mener han, det er en katastrofe for Danmark, at vi ender med at have i hvert fald to forskellige EPJ-systemer. Nu tager han kampen op med det hele i et nyt Borgerforslag, som på kun 14 dage har fået cirka 7.500 underskrifter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hovrdan det er at arbejde med Sundhedsplatformen på daglig basis
  • Læs baggrunden for omstridt borgerforslag
  • Se konkrete eksempler på de udfordringer Sundhedsplatformen dagligt giver brugerne
  • Indsigt i personalets ønsker
2.021
10:15 min
Danmark investerer milliarder og atter milliarder i sundhedsvæsenet i disse år. Vi bygger nye supersygehuse og vender op og ned på sundhedssektorens it-systemer med helt nye EPJ-systemer.

Og midt i orkanens øje sidder folk som Flemming Rasmussen i Roskilde. Han er psykolog og arbejder for Region Sjælland, der i november 2017 koblede sig på Sundhedsplatformen fra amerikanske Epic, som også Region Hovedstaden har valgt.

I resten af landet ser det ud til, at det er århusianske Systematics EPJ-system, kaldet MidtEPJ, der løber med sejren. Region Midtjylland bruger allerede systemet, og Region Syddanmark har besluttet at overgå til systemet i 2019. Desuden har Region Nordjylland besluttet at bruge medicinmodulet fra MidtEPJ.

Den situation, mener Flemming Rasmussen, er fuldstændig uholdbar og en katastrofe for Danmark. Samtidig er han dybt skuffet over Sundhedsplatformen, som han mener er et håbløst tilfælde uden muligheder for helbredelse.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S