Flemming er superbruger af Sundhedsplatformen: “Jeg har aldrig følt mig ‘super’ - jeg har mere været psykolog for mine kolleger

Psykolog Flemming Rasmussen er dybt skuffet over Sundhedsplatformen, som han bruger dagligt. Samtidig mener han, det er en katastrofe for Danmark, at vi ender med at have i hvert fald to forskellige EPJ-systemer. Nu tager han kampen op med det hele i et nyt Borgerforslag, som på kun 14 dage har fået cirka 7.500 underskrifter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hovrdan det er at arbejde med Sundhedsplatformen på daglig basis
  • Læs baggrunden for omstridt borgerforslag
  • Se konkrete eksempler på de udfordringer Sundhedsplatformen dagligt giver brugerne
  • Indsigt i personalets ønsker
2.021
10:15 min
Danmark investerer milliarder og atter milliarder i sundhedsvæsenet i disse år. Vi bygger nye supersygehuse og vender op og ned på sundhedssektorens it-systemer med helt nye EPJ-systemer.

Og midt i orkanens øje sidder folk som Flemming Rasmussen i Roskilde. Han er psykolog og arbejder for Region Sjælland, der i november 2017 koblede sig på Sundhedsplatformen fra amerikanske Epic, som også Region Hovedstaden har valgt.

I resten af landet ser det ud til, at det er århusianske Systematics EPJ-system, kaldet MidtEPJ, der løber med sejren. Region Midtjylland bruger allerede systemet, og Region Syddanmark har besluttet at overgå til systemet i 2019. Desuden har Region Nordjylland besluttet at bruge medicinmodulet fra MidtEPJ.

Den situation, mener Flemming Rasmussen, er fuldstændig uholdbar og en katastrofe for Danmark. Samtidig er han dybt skuffet over Sundhedsplatformen, som han mener er et håbløst tilfælde uden muligheder for helbredelse.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S