Morgen-briefing: Den udskældte Sundhedsplatformen har en (vigtig) tilfreds bruger i Hillerød / Amazon buldrer frem - over 16 milliarder kroner på bundlinjen i andet kvartal / Intel vokser også - omsætningen steg med 15 procent i andet kvartal

Morgen-briefing: Den udskældte Sundhedsplatformen har en (vigtig) tilfreds bruger i Hillerød / Amazon buldrer frem - over 16 milliarder kroner på bundlinjen i andet kvartal / Intel vokser også - omsætningen steg med 15 procent i andet kvartal / Gartner udpeger VMware som UEM-markedsleder

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings fra Computerworld. Her ugens sidste hurtige it-nyhedsoverblik fra morgenstunden.

Den udskældte Sundhedsplatformen har en (vigtig) tilfreds bruger i Hillerød

EPJ-systemet Sundhedsplatformen, som Region Hovedstaden og Region Sjælland bruger, har ikke mange fans blandt hverken brugere eller politikere, men der er også flere, som er glade for systemet, skriver Itwatch.

Overlæge Peter Schmidt på Nordsjællands Hospital i Hillerød siger, at for ham virker langt de fleste ting.

"Jeg tror, at folk har troet, at de fik noget, der var fiks og færdigt. Det er det ikke, før vi har lagt ting som behandlingsplaner og tekstskabeloner ind. Det er noget, der skal bygges. De ting, der blev bygget fra start, blev bygget med den viden, man havde for tre til fem år siden. Vi er blevet meget klogere nu og kan se, at det måske skal laves på en anden måde," siger Peter Schmidt.

Ifølge Itwatch har netop Peter Schmidt fået it-professor Søren Lauesen fra ITU til at ændre sit syn på Sundhedsplatformen, så han nu tror på, den kan bringes til at virke, hvis den tilpasses lægernes specialer, sådan som det er lykkedes for Peter Schmidt.

Amazon buldrer frem - over 16 milliarder kroner på bundlinjen i andet kvartal

E.handelskæmpen Amazon leverer solide resultater i de seneste kvartalsregnskab. Omsætningen voksede og blev 39 procent højere end samme kvartal sidste år. Samtidig blev nettoresultatet tolvdoblet til 16,1 milliarder kroner, skriver Finans.

Salget på det vigtige nordamerikanske marked voksede til 204 milliarder kroner mod 142 milliarder i samme kvartal sidste år. Det bidrog til overskud på driften med 11,7 milliarder kroner.

Amazon Web Services er vokset næsten 50 procent på et år. Omsætningen nåede 38,8 milliarder dollars i andet kvartal.

Amazons aktiekurs er vokset med 80 procent på et år, skriver Finans.

Intel vokser også - omsætningen steg med 15 procent i andet kvartal

Intels seneste kvartalsregnskab byder på omsætningsvækst på 15 procent til 108 milliarder kroner. Intel forventer at lande på en årsomsætning mellem 438 milliarder og 451 milliarder dollars.

Indtjeningen pr. aktie blev 6,65 kroner mod 3,71 kroner i samme kvartal sidste år.

Trods de gode resultater, som slog forventningerne på Wall Street, faldt Intel-aktien med op til fem procent på torsdagen såkaldte eftermarked, skriver Finans.

Gartner udpeger VMware som UEM-markedsleder

VMware scorer højest i Gartners Magic Quadrant for Unified Endpoint Management Tools 2018. Den nye rapport fra Gartner omfatter 14 forskellige udbydere af UEM-værktøjer. VMware scorer højest på begge af rapportens parametre, Ability to Execute og Completeness of Vision, skarpt efterfulgt af Microsoft og IBM.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S